Tajemnicza choroba zabija koty. Właściciele alarmują, a weterynarze rozkładają ręce [NOWE FAKTY]

LPEC rozpoczyna dostarczanie ciepła do największych spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie
Dbajcie o swoje zwierzęta | fot. Adobe Stock

Jeśli twój kot jest osowiały, apatyczny, nie ma apetytu, zachowuje się nietypowo, a w skrajnych przypadkach ma napady nieuzasadnionej agresjii-trzeba szybko zgłosić się do lekarza.

Śmiertelna choroba kotów. Zwierzęta umierają w ciągu doby

Na terenie całego kraju, odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, z objawami neurologiczno-oddechowymi ”- czytamy na stronie VetTech Szkolenia Weterynaryjne. Wśród występujących objawów właściciele chorych zwierząt podają między innymi: otępienie, sztywność kończyn, duszność, drgawki i ataki padaczkowe, agresji.

Najczęściej występujące objawy nowej kociej choroby

Właściciele zgłaszający się do lecznic w całym kraju jako najczęściej występujące objawy, podają objawy chorobowe tj.:

 • – hiperglikemia
 • – otępienie
 • – sztywność kończyn
 • – duszność
 • – anizokoria
 • – źrenice niereagujące na światło
 • – drgawki
 • – ataki padaczkowe
 • – spadek saturacji
 • – hipokaliemia
 • – podniesione parametry AST i CK z krwipowinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Trwa ustalanie przyczyny tajemniczej choroby kotów

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach trwają zakrojone badania materiałów pozyskanych od chorych zwierząt. Badane jest również najbliższe środowisko i zachowania chorych zwierząt m.in. co jadły, czy są kotami wychodzącymi, w jakich warunkach żyły.

Nie tylko badacze zachodzą w głowę, co się dzieje z chorymi zwierzętami. Właściciele zwierząt także, rozpoczęli swoje śledztwo w tej sprawie i wymieniają się informacjami za pośrednictwem nowo powstałych grup w mediach społecznościowych. Przypuszcza się, że zwierzęta mogły zatruć się na skutek oprysków, ptasich wirusów czy karmy. 

Oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii

Z informacji przekazanych do opinii publicznej przez GIW wynika, że badanych kotów, które w ostatnim czasie zachorowały, zdiagnozowano wirusa grypy. Obecnie inspekcja weterynaryjna jest na etapie zbierania większej ilości, bardziej wnikliwych danych — aby potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę.

GIW
Oswiadczenie 2

Zalecenia — jak chronić kota przed kocią chorobą

 • Koty wychodzące pozostaw w domu, lub ogranicz im wyjścia do minimum
 • Koty wychodzące trzymaj w domu, lub ogranicz im wyjścia
 • Unikaj karmienia zwierząt surowym mięsem, w szczególności drobiowym.
 • Nakrycie wierzchnie zostawiaj w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
 • Myj dokładnie ręce po powrocie do domu.

Tajemnicza kocia choroba — czy pies żyjący z kotem w jednym domu jest bezpieczny?

Na ten moment 23.06.2023 (piątek) nie odnotowano przypadków zarażeń między gatunkami zwierząt. Podaje jedna z lubelskich klinik, do której trafiają koci pacjenci dotknięci chorobą.

Pierwsze przypadki zachorowań w Lublinie — relacja „Klinika weterynaryjna Szmaragdowa”

Zgon następował w ciągu 36-72 godzin od zgłoszenia do kliniki. Przebieg choroby był nadostry. Tylko jeden z pacjentów był kotem wychodzącym. Nie odnotowaliśmy predyspozycji związanych z płcią, wiekiem, czy też rasą. Do tej pory o życie walczy jeden kot.

W związku z wyżej wymienioną sytuacją prosimy Państwa o zwiększoną czujność oraz obserwację stanu zdrowia swoich kocich #podopiecznych. W razie niepokojących objawów prosimy o niezwłoczne zgłoszenie się do kliniki i niezwlekanie z badaniem u lekarza weterynarii.

Na ten moment niestety nie posiadamy informacji, co jest przyczyną choroby. Lekarze weterynarii w całej Polsce współpracują ze sobą w celu ustalenia źródła i stworzenia skutecznych metod leczenia. Ciała zmarłych pacjentów zostały przez nas odpowiednio zabezpieczone i przeznaczone do badania. O nowych danych dotyczących choroby będziemy Państwa informować na bieżąco.

Klinika weterynaryjna Szmaragdowa 24h/7dni

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.