Jeśli twój kot jest osowiały, apatyczny, nie ma apetytu, zachowuje się nietypowo, a w skrajnych przypadkach ma napady nieuzasadnionej agresjii-trzeba szybko zgłosić się do lekarza.
Śmiertelna choroba kotów. Zwierzęta umierają w ciągu doby
Na terenie całego kraju, odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, z objawami neurologiczno-oddechowymi ”- czytamy na stronie VetTech Szkolenia Weterynaryjne. Wśród występujących objawów właściciele chorych zwierząt podają między innymi: otępienie, sztywność kończyn, duszność, drgawki i ataki padaczkowe, agresji.
Najczęściej występujące objawy nowej kociej choroby
Właściciele zgłaszający się do lecznic w całym kraju jako najczęściej występujące objawy, podają objawy chorobowe tj.:
- – hiperglikemia
- – otępienie
- – sztywność kończyn
- – duszność
- – anizokoria
- – źrenice niereagujące na światło
- – drgawki
- – ataki padaczkowe
- – spadek saturacji
- – hipokaliemia
- – podniesione parametry AST i CK z krwipowinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Trwa ustalanie przyczyny tajemniczej choroby kotów
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach trwają zakrojone badania materiałów pozyskanych od chorych zwierząt. Badane jest również najbliższe środowisko i zachowania chorych zwierząt m.in. co jadły, czy są kotami wychodzącymi, w jakich warunkach żyły.
Nie tylko badacze zachodzą w głowę, co się dzieje z chorymi zwierzętami. Właściciele zwierząt także, rozpoczęli swoje śledztwo w tej sprawie i wymieniają się informacjami za pośrednictwem nowo powstałych grup w mediach społecznościowych. Przypuszcza się, że zwierzęta mogły zatruć się na skutek oprysków, ptasich wirusów czy karmy.
Oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii
Z informacji przekazanych do opinii publicznej przez GIW wynika, że badanych kotów, które w ostatnim czasie zachorowały, zdiagnozowano wirusa grypy. Obecnie inspekcja weterynaryjna jest na etapie zbierania większej ilości, bardziej wnikliwych danych — aby potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę.
Zalecenia — jak chronić kota przed kocią chorobą
- Koty wychodzące pozostaw w domu, lub ogranicz im wyjścia do minimum
- Koty wychodzące trzymaj w domu, lub ogranicz im wyjścia
- Unikaj karmienia zwierząt surowym mięsem, w szczególności drobiowym.
- Nakrycie wierzchnie zostawiaj w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
- Myj dokładnie ręce po powrocie do domu.
Tajemnicza kocia choroba — czy pies żyjący z kotem w jednym domu jest bezpieczny?
Na ten moment 23.06.2023 (piątek) nie odnotowano przypadków zarażeń między gatunkami zwierząt. Podaje jedna z lubelskich klinik, do której trafiają koci pacjenci dotknięci chorobą.
Pierwsze przypadki zachorowań w Lublinie — relacja „Klinika weterynaryjna Szmaragdowa”
Zgon następował w ciągu 36-72 godzin od zgłoszenia do kliniki. Przebieg choroby był nadostry. Tylko jeden z pacjentów był kotem wychodzącym. Nie odnotowaliśmy predyspozycji związanych z płcią, wiekiem, czy też rasą. Do tej pory o życie walczy jeden kot.
W związku z wyżej wymienioną sytuacją prosimy Państwa o zwiększoną czujność oraz obserwację stanu zdrowia swoich kocich #podopiecznych. W razie niepokojących objawów prosimy o niezwłoczne zgłoszenie się do kliniki i niezwlekanie z badaniem u lekarza weterynarii.
Na ten moment niestety nie posiadamy informacji, co jest przyczyną choroby. Lekarze weterynarii w całej Polsce współpracują ze sobą w celu ustalenia źródła i stworzenia skutecznych metod leczenia. Ciała zmarłych pacjentów zostały przez nas odpowiednio zabezpieczone i przeznaczone do badania. O nowych danych dotyczących choroby będziemy Państwa informować na bieżąco.
Klinika weterynaryjna Szmaragdowa 24h/7dni
Dodaj swój komentarz