Szkoły i przedszkola przyjęły już ponad tysiąc uczniów z Ukrainy

Szkoła podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej w Lublinie
Szkoła podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej w Lublinie | Miasto Lublin

Do szkół i przedszkoli przyjęto już ponad 1,2 tys. dzieci z Ukrainy – poinformowała w poniedziałek lubelski Ratusz. Najwięcej ukraińskich uczniów w szkołach podstawowych.

W szkołach przybywa dzieci z Ukrainy

Już dziś do lubelskich placówek oświatowych uczęszcza ponad 2 tys. młodych Ukraińców. Od wybuchu wojny za wschodnią granicą do placówek oświatowych na terenie Lublina dodatkowo skierowano ponad tysiąc uczniów. Sytuacja w szkołach zmienia się bardzo dynamicznie.

W okresie od dnia 24 lutego do 21 marca (na godz. 10.00) miejskie przedszkola i szkoły przyjęły 1203 wychowanków i uczniów z Ukrainy, w tym 152 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, 976 do szkół podstawowych, 72 do liceów i 3 do techników.

Z danych zgłoszonych do Systemu Informacji Oświatowej wynika, że do jednostek oświatowych prowadzonych przez podmioty inne niż miasto Lublin przyjęto 138 osób.

Do przedszkoli i szkół działających na terenie miasta Lublin, przed dniem 24 lutego, uczęszczały 843 osoby z Ukrainy, w tym do szkół i placówek prowadzonych przez miasto Lublin – 396 (przedszkola – 25, szkoły podstawowe – 256, licea ogólnokształcące – 31, szkoły zawodowe – 84), do jednostek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego – 447.

Nie każde dziecko z Ukrainy zna język polski

Pewnym utrudnieniem dla ukraińskich uczniów jest bariera językowa. Nie każdy posługuje się, nawet w stopniu podstawowym, językiem polskim. Osoby, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do:

– dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego,

– pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły,

– mogą korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

Dla osób, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia, mogą być organizowane oddziały przygotowawcze.

W Lublinie utworzono oddziały przygotowawcze w dwóch placówkach. W jednej od 16 marca uruchomione zostały 3 oddziały łączone: dla klas I-III, IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej, a w drugiej 21 marca rozpoczęły działalność 2 oddziały – 1 dla klas I i II liceum ogólnokształcącego oraz 1 dla klas III i IV liceum ogólnokształcącego.

Darmowy basen

Dzieci i młodzież z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z basenu w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Nałkowskich 110. Darmowe wejście obowiązuje we wtorki, czwartki i piątki w godz. 19.45 – 20.30.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.