Szkoła podstawowa w Lublinie do likwidacji. Uczniów czeka przeprowadzka

dzieci szkoła
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Na najbliższej sesji radni mają zdecydować o likwidacji szkoły podstawowej nr 19 przy ul. Szkolnej. Jej uczniowie od września 2022 r. naukę będą kontynuować w budynku podstawówki nr 25 przy ul. Sierocej.

Zamknięcie Szkoły Podstawowej nr 19

Jak tłumaczą urzędnicy, decyzja o likwidacji szkoły podstawowej nr 19 jest podyktowana brakiem miejsca dla IV LO, które funkcjonuje w tym samym budynku co podstawówka. Liceum dysponuje 17 salami lekcyjnymi, z czego dwie są wyłączone przez sanepid, a kolejne trzy w najbliższym czasie w związku z planowanymi pracami termomodernizacyjnymi budynku, będą przebudowane, co spowoduje, że szkoła będzie miała do dyspozycji tylko 12 sal lekcyjnych.

„Jedyna sala komputerowa znajdująca się w budynku, również nie jest w stanie sprostać potrzebom uczniów. Niewystarczające jest również zaplecze sportowe. Kolejnym problemem jest zbyt mała ilość sanitariatów. Szkoła posiada jedną łazienkę dla chłopców i dwie dla dziewcząt. Mała powierzchnia przeznaczona na szatnie dla uczniów powoduje, że w jednym boksie ubrania wierzchnie pozostawia młodzież z dwóch oddziałów. Ograniczona powierzchnia nie pozwala na otwarcie stołówki czy sklepiku. Braki lokalowe, które utrudniają funkcjonowanie placówki powodują, że szkoła już korzysta z pracowni lekcyjnych w SP 19. Zajęcia odbywają się tam w 8 salach lekcyjnych i sali gimnastycznej oraz na orliku” – czytamy w uzasadnieniu.

„W wyniku likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 mienie szkoły zostanie przekazane na rzecz IV LO, co przyczyni się do poprawy warunków lokalowych i jest szczególnie ważne w perspektywie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zwiększonej liczby uczniów (półtora rocznika)” – przekonują urzędnicy z lubelskiego Ratusza.

Co z uczniami SP 19?

Uczniowie „dziewiętnastki”, których jest 179, mają być przeniesieni całymi klasami do szkoły podstawowej nr 25 przy ul. Sierocej, do której uczęszcza 181 uczniów. Odległość między szkołami wynosi 850 metrów.

„Baza szkoły umożliwia usytuowanie w niej dodatkowo uczniów likwidowanej SP 19 oraz uczniów z kolejnych roczników zamieszkałych w obwodach obu szkół, dlatego też planowana jest likwidacja SP 19 przy zapewnieniu jej uczniom możliwości kontynuowania nauki w SP 25” – zapewniają urzędnicy.

Nauczyciele z „19” od września 2022 r. znajdą zatrudnienie w szkole podstawowej nr 25, pracownicy obsługi będą mieli możliwość zatrudnienia w IV LO, a pracownicy administracji w innych jednostkach oświatowych prowadzonych przez miasto Lublin.

Zanim dojdzie do likwidacji szkoły taką decyzję musi zaopiniować Kuratorium Oświaty.

Aktualizacja: Radni podjęli decyzję ws. likwidacji szkoły podstawowej

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.