Szesnaście firm chce opracować projekt przebudowy Trybunału Koronnego

Trybunał Koronny w Lublinie
Trybunał Koronny w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu Trybunału Koronnego w Lublinie. Oferty złożyło 16 wykonawców. Szacowane przez nich koszty wahają się od 412 do 974 tys. złotych przy zabezpieczonym budżecie 686 tys. złotych.

Szesnaście firm stanęło do przetargu

Pierwsze trzy postępowania przetargowe na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia remontu Trybunału Koronnego skończyły się fiaskiem. Czwarty przetarg zaskoczył nawet samych urzędników, ponieważ aż szesnaście firm złożyło oferty. Koszty wahają się od 412 do 974 tys. zł przy zaplanowanym na ten cel budżecie 686 tys. zł.

Najtańszą ofertę złożyło biuro projektowe AiB Cudziło Karol z Warszawy – 412 665 zł, a najdroższą spółka RYSY Architekci – 974 160 zł. W założonym budżecie mieści się 12 złożonych ofert. W przypadku oferty spółki LEM Studio Architektoniczne z Krakowa urzędnikom nie udało się jej odszyfrować.

Teraz urzędnicy będą analizować złożone oferty i realizować kolejne etapy przygotowania do rozpoczęcia prac projektowych, czyli wyboru wykonawcy i podpisania z nim umowy. Od momentu jej podpisania wykonawca będzie miał 6 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego, a następnie kolejne 4 na projekty wykonawcze oraz pozostałe opracowania – elementy dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

„Zadaniem wykonawcy będzie również pełnienie kompleksowych nadzorów autorskich przez cały czas trwania robót budowlanych, aż do zgłoszenia gotowości do odbioru końcowego” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jak zmieni się Trybunał Koronny?

Gmach Trybunału Koronnego wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, a także wymiany okien, drzwi bocznych oraz remontu balkonu, balustrady i drzwi głównych. Kolorystyka elewacji powinna pozostać bez zmian. Nie będzie konieczna całościowa wymiana dachu, ale niezbędne nowe obróbki blacharskie, orynnowanie, zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą izolacji stropów II piętra.

Przewidziano również remont budynku wewnątrz, m.in. sali ślubów, poczekalni, hallu, sali jubileuszy. Renowacja obejmie polichromię ścienną i sufitową, tynki i malatury w tzw. białych pomieszczeniach. Zakłada się również remont podokienników i okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów oraz polerowanie podłóg kamiennych. Remonty tynków, polichromii, drzwi zewnętrznych, okiennic oraz stolarki drzwiowej powinny być prowadzone w oparciu o program prac konserwatorskich.

W budynku, w celu dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zaplanowano m.in. zaprojektowanie panoramicznej windy lub platformy (w miejscu szatni na parterze) oraz przebudowę układu funkcjonalnego toalet. Dodatkowo projekt ma zakładać adaptację pomieszczenia na parterze na dodatkową salę ślubów.

Dokumentacja obejmie przebudowę węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Instalacja elektryczna po remoncie ma spełniać obowiązujące obecnie przepisy oraz normy i być poprowadzona w całości budynku łącznie z piwnicami. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian i tynków, mają być również poprowadzone wszystkie prace instalacyjne.

Oprócz tego projekt uwzględni wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnienia, rozbudowę instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania, napadu oraz pożaru.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.