Szczepionka dla lisów. Alert RCB ostrzega mieszkańców Lublina i regionu. „Nie dotykaj!”

Szczepionki dla lisów. Mieszkańcy Lublina i woj. lubelskiego dostali Alert RCB
Szczepionki dla lisów. Mieszkańcy Lublina i woj. lubelskiego dostali Alert RCB | fot. Adobe Stock, sms

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że na terenie województwa lubelskiego z samolotów zrzucana będzie szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. „Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – czytamy w wysłanym alercie RCB.

Alert RCB szczepienie lisów – 20.10.2023

Mieszkańcy województwa lubelskiego w piątek 20 października otrzymali bądź otrzymają na swoje telefony Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Alert RCB). „W dniach 21-31.10 z samolotu będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie lisów” – sms tej treści został wysłany do odbiorców na terenie woj. lubelskiego.

W wysłanym komunikacie zaznaczono także, by „nie dotykać kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych”. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Jak wygląda szczepionka dla lisów?

Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. W środku przynęty znajduje się pojemnik wypełniony płynną szczepionką – po przegryzieniu pojemnika lis wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie.

Nie wolno ich podnosić ani dotykać, ponieważ lis nie ruszy przynęty z zapachem człowieka.

Co w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu człowieka ze szczepionką? Po kontakcie oczu, nosa, jamy ustnej, otwartej rany zaleca się dokładne umycie tego miejsca wodą z mydłem i kontakt z lekarzem medycyny.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB jest systemem ostrzegania przed zagrożeniami w formie wiadomości SMS. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją oraz źródłem ostrzeżenia.

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.