W poniedziałek, 11 września rozpoczęło się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Za akcję odpowiada lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. Mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt na spacer.
Jesienna akcja szczepienia lisów w woj. lubelskim
Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 11 do 13 września. Termin akcji może ulec nieznacznym zmianom, np. w przypadku złej pogody. Działania prowadzone będą na terenie województwa lubelskiego, a za ich koordynację odpowiada lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. W środku przynęty znajduje się pojemnik wypełniony płynną szczepionką – po przegryzieniu pojemnika lis wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie. Nie wolno ich podnosić ani dotykać, ponieważ lis nie ruszy przynęty z zapachem człowieka.
Co w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu człowieka ze szczepionką? Po kontakcie oczu, nosa, jamy ustnej, otwartej rany zaleca się dokładne umycie tego miejsca wodą z mydłem i kontakt z lekarzem medycyny.
Uważaj na swojego czworonoga!
Przynęty i szczepionka są przeznaczone wyłącznie dla lisów. Lubelski wojewódzki lekarz weterynarii zaleca, by przez 2 tygodnie nie spuszczać ze smyczy psa (ani kota). Jeśli jednak doszło do kontaktu ze szczepionką zwierząt domowych i gospodarskich, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Zobacz także: Kacza rodzina na spacerze w centrum Lublina. Kierowcy wstrzymali ruch, by przepuścić kaczki przez jezdnię
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię