Szczepienia na Covid-19 rozpoczną się w Polsce 27 grudnia

szczepienie covid19
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce rozpoczną się zaraz po Bożym Narodzeniu, 27-28 grudnia. W pierwszej kolejności zaszczepiony zostanie personel medyczny i niemedyczny.

Również w Polsce szczepienia rozpoczną się 27, analogicznie do rozpoczęcia szczepień przeciwko koronawirusowi w całej Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w sobotę, że realny jest termin rozpoczęcia szczepień 27-28 grudnia, ale – jak zastrzegł – zależy to od dostawy szczepionek na Covid-19.

„Jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE i jeżeli deklaracje firmy zostaną spełnione, to – opierając się na deklaracjach unijnych – wszystkie kraje unijne będą mogły rozpocząć szczepienie 27 grudnia. Przy czym będą to pierwsze partie szczepionki, nie będzie to jeszcze masowe szczepienie” – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19

Rząd w tym tygodniu przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na Covid-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów.

Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele.

W Etapie 2 szczepienie otrzymają osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W Etapie III szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

>CZYTAJ TAKŻE: Szczepienia Covid-19 w Polsce. Ruszyła całodobowa i bezpłatna infolinia 989

Czy szczepionka na Covid-19 będzie zawierała mikrochipy?

„W szczepionkach przeciw COVID-19 nie będzie mikrochipów. W skład szczepionki wchodzą antygeny, substancje pomocnicze i woda. Szczepionka jest produktem leczniczym i jej skład jest szczegółowo sprawdzany w procesie wytwarzania każdej serii szczepionki. Nie ma takiej możliwości, aby w jej składzie znajdowały się substancje lub materiały, które nie zostały podane w ulotce dołączonej do opakowania szczepionki” – czytamy w odpowiedzi na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.