Szczepienia Covid-19 w Polsce. Ruszyła całodobowa infolinia 989

szczepienie szczepionka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ruszyła całodobowa infolinia o szczepieniach na Covid-19. Zainteresowani mogą kierować swoje pytania dotyczące szczepień przeciw Covid-19, dzwoniąc pod numer 989.

Od 8 do 12 grudnia każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swoje uwagi, sugestie i pomysły do projektu Narodowego Programu Szczepień w ramach prowadzonych konsultacji. Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego.

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat: skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, procesu zakupów i finansowania, dystrybucji i logistyki, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień, kolejności szczepień, komunikacji i edukacji publicznej, monitorowania przebiegu programu i podmiotów zaangażowanych w program.

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko Covid-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Gdzie szukać informacji o szczepionce przeciw Covid-19?

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzono nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące programu szczepień. Na stronie dostępne są informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Infolinia o szczepieniach Covid-19

Ruszyła także specjalna infolinia, która też ma być źródłem wiedzy dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Całodobowa i bezpłatna infolinia funkcjonuje pod numerem telefonu 989. Na ten numer mogą zadzwonić osoby, które mają pytania dotyczące szczepień na Covid-19. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989. Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.