"Szacun na dzielni. Szacun na mieście." Neony nad Drogą Męczenników Majdanka

"Szacun na Mieście" taki napis widniałby na wiadukcie nad Drogą Męczenników Majdanka

Dwa neony mogą pojawić się na wiadukcie kolejowym nad Drogą Męczenników Majdanka. Neony miałyby za zadanie witać i żegnać przejeżdżających tam mieszkańców.

Dwa neony miałyby zawisnąć po obu stronach wiaduktu kolejowego nad Drogą Męczenników Majdanka. Pozdrowienie jest zróżnicowane w zależności od kierunku przemieszczania się czy to będzie w stronę miasta czy dzielnicy. Udając się na Bronowice od strony Śródmieścia widzielibyśmy napis „Szacun na dzielni”, natomiast jadąc w kierunku centrum z Bronowic żegnałby nas napis „Szacun na mieście”.

Inspiracją do pomysłu stały się witacze, czyli znaki przydrożne ustawiane przy wjeździe do miejscowości lub regionu „gmina wita, gmina żegna” oraz klasyczne neony. W tym wypadku napis został wkomponowany w przestrzeń. – mówi Szymon Pietrasiewicz z Centrum Kultury. Sama treść została zaczerpnięta z języka młodzieży. Odnosi się do formy pozdrowienia, oddawania komuś szacunku, swego rodzaju otwartości na innych.

Skąd ten pomysł? – Nie da się przez to jednoznacznie stwierdzić „co artysta miał na myśli” bo też był taki cel pracy nieoczywistej, intrygującej, budzącej rożne emocje i skojarzenia – wyjaśnia Pietrasiewicz. Napis podnosiłby walory wizualne wiaduktu, który nie należy raczej do obiektu, które się ogląda i podziwia.

Ile kosztowałaby taka instalacja? – Koszt wykonania to około 15 tyś. – wyjaśnia Pietrasiewicz. Inwestycja zostałaby pokryta z budżetu Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY. Jednak, czy napis rzeczywiście zawiśnie na wiadukcie zależy od decyzji kolei. Wiaduktem zarządza spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. – Poprosiliśmy PKP o zgodę na zamontowanie neonu.

Prócz zgody kolei potrzebne byłoby jeszcze zezwolenie na podłączenie instalacji do sieci energetycznej, która zasila uliczne latarnie. Neon włączałby się i wyłączał wraz z oświetleniem ulicznym. – Jeśli skompletowane zostaną wszystkie zgody, to czas realizacji neonów z montażem zajmie ok. trzech tygodni. – dodaje Pietrasiewicz.

Czy chcielibyście żeby taka instalacja widniała na wiadukcie?

13282429_1762126907335921_1216699487_o

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.