Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej 15.11.2021. Migranci szykują się do siłowego przejścia

Funkcjonariusze policji wraz z wojskiem na granicy polsko-białoruskiej
Funkcjonariusze policji wraz z wojskiem na granicy polsko-białoruskiej | fot. Straż Graniczna

Białorusini przygotowują migrantów do siłowego przejścia – twierdzi białoruskie Radio Svaboda. Funkcjonariusze białoruskich służb zbierają młodych mężczyzn i przygotowują ich do siłowego forsowania ogrodzenia i przekroczenia granicy.

Co się dzieje na granicy z Białorusią?

Migrant, którego imienia Radio Swaboda nie ujawnia, twierdzi, że białoruscy funkcjonariusze w nocy z 14 na 15 listopada nakłaniali młodych mężczyzn spośród przebywających w koczowisku migrantów, by „przecinali ogrodzenie i przedzierali się dalej”. Migrant zauważył, że „nie ma ochoty dobrowolnie dotknąć drutu kolczastego i przeciąć go w obozie, ludzie chcą bezpiecznie przekroczyć granicę”.

„Siły bezpieczeństwa mają ze sobą maski, nożyczki i szczypce, aby zniszczyć przeszkody z drutu. To znaczy, chcą zamieszek. Niektórzy z nas przebrali się, żeby nie zostać rozpoznanym i musimy być blisko polskiej granicy” – ​​powiedział Svabodzie rozmówca.

Migrant dodał, że w poniedziałek (15.11) o godzinie 11:00 (godz. 9:00 w Polsce) migranci sforsują ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej i przekroczą granicę. Grupa migrantów jest trzymana w pobliżu drutu kolczastego, ludzie nie mogą wyjść i rozmawiać z nikim.

„W niedzielę 14.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 39 cudzoziemców wydane zostały postanowienia o opuszczeniu Polski” – poinformowała Straż Graniczna.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.