Święto kowali w Wojciechowie. Wystąpią m.in. Defis, Boys czy Mario Bischin

Plakat Wojciechów Kowale 2017

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie organizuje w dniach 7 – 9 lipca 2017 r. Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej. Dla przybyłych wystąpią m.in. Defis, Boys czy Mario Bischin.

 

Od piątku w Wojciechowie rozpoczynają się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej. Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Targów wezmą udział w konkursie kucia artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich, w konkursie o Nagrodę Publiczności oraz w pokazie kucia konia.

 

– Do udziału w Targach zapraszamy mistrzów wraz z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym – mówią organizatorzy wydarzenia.

 

Targi rozpocznie Sympozjum w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład na temat: „Odlewnictwo tradycyjne jako technika komplementarna do kowalstwa artystycznego” podczas którego specjaliści omówią pełny cykl technologiczny odlewania detali ozdobnych z żeliwa, a także z metali kolorowych i staliwa, w tym sposoby przygotowywania form. W drugiej części Sympozjum przewidziany jest wykład nt. „Techniki kowalskie stosowane przy wykonywaniu replik broni czarnoprochowej”.

 

W drugim dniu impreyz (8 lipca 2017 r. – sobota) kowale będą uczestniczyć w konkursie kucia artystycznego, w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace – pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali. Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.

 

Przez cały dzień będzie trwał pokaz „Pokaz tradycyjnego odlewania żeliwa i metali kolorowych”. Fachowcy, którzy na co dzień zawodowo zajmują się odlewnictwem artystycznym i użytkowym, zaprezentują wykonywanie form odlewniczych z różnych surowców, a następnie wykonają matrycę i odleją pamiątkowy medal okolicznościowy z imprezy.

 

Jednocześnie w kuźni będzie odbywał się „Pokaz kucia replik lufy oraz zamka do broni czarnoprochowej”. W tym samym dniu odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia.

 

W niedzielę, 9 lipca 2017 r. w godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby.

 

Jednocześnie kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz kucia broni białej. W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność. Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.

 

Koncerty

W ramach Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie dla wszystkich przybyłych wystąpią zaproszone gwiazdy muzyki rozrywkowej. I tak w sobotę (8 lipca) na scenie wystąpi zespół Defis, a po jego występie odbędzie się dyskoteka pod gołym niebem. Znów w niedzielę (9 lipca) dla gości wystąpią zespół Rokiczanka, Mario Bischin oraz zespół Boys.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.