Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami. Nawet do 5 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od czwartku obowiązuje nowe zaostrzone prawo ochrony zwierząt. Do 5 lat może dostać wyrok osoba znęcająca się nad zwierzęciem i powodująca jego śmierć.

Od czwartku (19 kwietnia) zmieniła się ustawa o ochronie zwierząt. Po zmianach Ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego, oprawców zwierząt czekają surowsze kary. Od teraz osoby znęcające się nad zwierzętami czeka obligatoryjna kara finansowa i wyrok pozbawienia wolności. Ponadto kary będą surowsze.

Większe kary finansowe

Osobę, która znęca się nad zwierzętami czeka wyższa kara finansowa od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt. Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał nakładać grzywny na sprawców. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1 tys. zł.

Wyższy wyrok

Sprawcom znęcania się nad zwierzętami grożą już nie dwa, lecz trzy lata więzienia. Za szczególnie okrutne traktowanie zwierząt, kara może być wydłużona do pięciu lat, ale nie może być krótsza niż trzy miesiące. Do tej pory oprawcy mogli otrzymać wyrok dwóch, lub trzech lat więzienia w przypadku szczególnego okrucieństwa. Nie było także kary minimalnej.

Zakaz posiadania zwierząt

Zmiany obejmą też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt. Jeśli sąd wyda orzeczenie o zakazie posiadania zwierząt, sprawca będzie musiał je oddać lub sprzedać. Niezastosowanie się do zakazu będzie postrzegane jako przestępstwo i będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakaz wykonywania zawodu

Wydłużony został czas zakazu posiadania zwierząt i zakazu wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie – z 10 do 15 lat. Ustawa wprowadza karę pozbawienia wolności w wysokości od trzech miesięcy do pięciu lat za niestosowanie się do tych zakazów.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.