Surowsze kary za wypalanie traw. Kwota za złamanie zakazu wzrosła 6-krotnie!

Pożar suchych traw | fot. st. kpt. Rafał Goliszek

Minister Środowiska Michał Woś poinformował o radykalnym zaostrzeniu kar za wypalanie traw. Kwota za złamanie zakazu wzrosła sześciokrotnie!

Zakaz wypalania traw

Minister Środowiska Michał Woś poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w związku z wieloma pożarami traw i lasów zwiększają kare za wypalanie traw z 5 do 30 tysięcy złotych. Wysoka kara ma odstraszyć podpalaczy.

Oprócz kary pieniężnej podpalacz musi liczyć się z karą aresztu lub nagany. Według zapisów kodeksu karnego „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 36,4% wszystkich pożarów w Polsce. Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 31 720, co stanowiło 56,7% wszystkich pożarów traw w 2019 roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.