Pożary traw w Lublinie. Od początku roku doszło do niemal 230 interwencji

Pożar traw w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie | fot. nadesłane

Wypalanie traw: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie podsumowała interwencje związane z pożarami traw na terenie miasta od początku roku.

Od początku 2020 roku Komenda Miejska PSP w Lublinie odnotowała 226 pożarów traw oraz nieużytków rolnych. W wyniku tych zdarzeń spaleniu uległ obszar o łącznej powierzchni 102 hektarów, co stanowi równowartość 142 boisk piłkarskich.

„W akcje gaśnicze zaangażowano łącznie 366 samochodów pożarniczych oraz ponad 1800 ratowników. W większości przypadków przyczyną powstania pożarów było celowe działanie człowieka” – komentuje kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy KM PSP w Lublinie.

Największe pożary traw i nieużytków w tym roku na terenie Lublina:

* 15 kwietnia – ul. Urbanowicza w Lublinie, spaleniu uległ obszar o powierzchnia 12 ha, w działania zaangażowano 11 zastępów, 46 strażaków;

* 29 marca – ul. Wólczańska w Lublinie, spaleniu uległ obszar o powierzchnia 9 ha, w działania zaangażowano 6 zastępów, 30 strażaków;

* 10 kwietnia – ul. Torowa w Lublinie, spaleniu uległ obszar o powierzchnia 8 ha, w działania zaangażowano 5 zastępów, 21 strażaków.

Wypalanie traw, łąk, pastwisk jest w Polsce ustawowo zabronione. Grożą za to kary – grzywna do 5 tys. zł, a nawet do 10 lat więzienia, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób lub powoduje duże straty – przypominają strażacy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.