Styl boho we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl boho we wnętrzach - czym się charakteryzuje?
Styl boho we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Styl boho to kierunek, który pokochało wiele osób – nie tylko w modzie, ale przede wszystkim w aranżacji wnętrz. Poszczególne pomieszczenia, urządzone według elementów, którymi się on charakteryzuje, stają się niezwykle przytulne i komfortowe. Co więcej, styl ten jest mocno powiązany z naturalnością, ekologią i prostotą rozwiązań, dzięki czemu w łatwy, szybki, przyjemny i ekonomiczny sposób można przemienić swoje wnętrze, czyniąc je prawdziwą oazą spokoju i wytchnienia. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat tego kierunku. Podpowiadamy, o jakich elementach należy pamiętać, chcąc, by styl boho zagościł w naszym domu lub mieszkaniu.

Styl boho – krótka historia

Styl boho wywodzi się z Francji i pochodzi z końca XVIII a początku XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od słowa „bohema”, które oznaczało paryską cyganerię artystyczną, a więc grupę aktorów, poetów i malarzy. Styl boho nawiązuje więc do kultury ludowej – artyści, którzy po rewolucji francuskiej utracili swój majątek,  prowadzili minimalistyczny styl życia, wykorzystując materiały, przedmioty i produkty, które łatwo było znaleźć w ich otoczeniu. Swobodnie podchodzili do swojego życia i twórczości, zaś w modzie i wyposażeniu wnętrz nie kierowali się żadną utartą zasadą. Nikt wówczas nie myślał o tym, że za kilkadziesiąt lat powstanie z tego kierunek, tak ceniony i lubiany na całym świecie. Styl boho swoje drugie życie zyskał w latach 60-tych XX wieku, dzięki kręgom hipisowskim, które często zmieniały miejsce swojego zamieszkania, doceniły swobodę w wyposażaniu mieszkań według cech charakterystycznych dla stylu boho.

Wnętrze w stylu boho – czym się wyróżnia?

Styl boho charakteryzuje się maksymalną naturalnością, wykorzystaniem różnorodnych tkanin oraz materiałów, często o etnicznych wzorach. Wiklina, drewno, juta, len, dużo zieleni oraz suszone kwiaty – wszystko to sprawia, że wnętrze staje się niezwykle przytulne, ciepłe, wygodne. Ponadto oryginalne dodatki, będące często unikatowymi pamiątkami sprawiają, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru, nieco odzwierciedlającego charakter ich właściciela. Styl boho pozwala na swobodę, wolność i kreatywność w tworzeniu wnętrza swoich marzeń, w którym będziemy czuć się komfortowo. To prostota i miłość do natury, z wykorzystaniem kolorów takich jak zieleń, beż, brąz, które jeszcze bardziej przybliżają nas do świata przyrody.

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Decydując się na styl boho w swoim wnętrzu, nie będziemy mieć większych trudności w stworzeniu przytulnego kąta. Należy zacząć od koloru ścian – wspomniana już wcześniej paleta kolorów, odpowiadająca barwom natury pozwala na dużą dowolność. Co więcej, możemy zdecydować się zarówno na kolor, taki jak ciemna zieleń, beż, błękit, żółć, brąz, ale także pozostać przy bieli – ta druga opcja sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy pragniemy użyć do wystroju etnicznych wzorów bądź mocno wyróżniających się dodatków.

Niezwykle ważnym elementem wystroju każdego pomieszczenia są meble. Styl boho stawia na lekkość i naturalność, dlatego świetnie sprawdzą się tu meble wiklinoweławka wiklinowa, stolik z szybą wiklinowy, fotel wiklinowy to wyroby, z których utworzyć możemy cały zestaw. Dodatkowo w salonie bądź sypialni świetnie sprawdzi się fotel bujany z wikliny, pozwalając na chwilę odpoczynku po ciężkim dniu.

Wiklinowe dodatki w stylu boho

Styl boho uwielbia wiklinowe dodatki i ozdoby, stąd też tych elementów nie może zabraknąć we wnętrzu urządzanym w tym kierunku. A wybór jest naprawdę ogromny – meble wiklinowe, wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe, kufry wiklinowe, a nawet legowiska dla zwierząt z wikliny. Ponadto sporo drobnych dekoracji, które można postawić lub powiesić na ścianie. Takie dodatki doskonale dopełnią aranżacji. Co ważne, nie musimy skupiać się na dokładnym i symetrycznym ustawieniu poszczególnych przedmiotów – zdecydowanie lepszy będzie taki układ, który będzie dla nas funkcjonalny i wygodny.

Boho to styl wnętrzarski, który chętnie wykorzystujemy w swoich domach i mieszkaniach. Cenimy jego naturalność, ciepło, artystyczną swobodę, dzięki którym możemy stworzyć przytulny kąt, roztaczający pozytywną aurę.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.