W drugiej połowie lutego przy Krakowskim Przedmieściu otwarty zostanie Baobab – przestrzeń służąca integracji, wymianie doświadczeń, realizacji projektów, rozmów i spotkań migrantów z mieszkańcami Lublina.
Przestrzeń służąca integracji
Baobab zajmuje powierzchnię ok. 1500 m kw. kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 39b należącej do Urzędu Miasta Lublin, którą wynajęło stowarzyszenie Homo Faber na zasadach niekomercyjnych od Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Podstawą działania Baobabu jest włączenie, aktywizacja i integracja społeczności migrantów i uchodźców.
„Baobab będzie miejscem spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań będzie kierowana do społeczeństwa przyjmującego – mieszkanek i mieszkańców Lublina” – mówi Anna Dąbrowska, prezes stowarzyszenia Homo Faber.
Pomoc udzieli tu zespół składający się z pracowników organizacji pozarządowych oraz urzędników miejskich. W przestrzeni Baobabu znajdują również swoje miejsce usługi świadczone przez Urząd Miasta Lublin w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, takie jak infolinia dla uchodźców.
„W przyszłości oferta ta będzie uzupełniana, a przestrzeń posłuży spotkaniom, warsztatom i dyskusjom w ramach działań Biura Partycypacji Społecznej, jak m.in. realizacja projektu Plan dla Dzielnic czy Budżetu Obywatelskiego” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Przestrzeń jest jeszcze w trakcie przygotowania, a jej oficjalne otwarcia ma nastąpić w drugiej połowie lutego.
Blisko 300 tys. złotych darowizn
Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Lublin z pytaniem, jaki wkład, oprócz udostępnienia powierzchni, ma miasto w całym projekcie.
„Prace adaptacyjne w budynku były prowadzone w przeważającej większości bezkosztowo przez firmę Strabag, która zaoferowała swoje wsparcie w tym zakresie. Wszelkie dodatkowe zakupy związane z tymi pracami, bądź koszty prac wykraczających poza zadania realizowane przez firmę, zostały pokryte z darowizn pozyskanych przez miasto w wysokości blisko 300 tys. zł, oraz przez Homo Faber ze środków, które organizacja pozyskała od swoich sponsorów i darowizn” – informuje Katarzyna Duma.
Przestrzeń Baobabu została zaprojektowana i wyposażona dzięki wsparciu zewnętrznych firm. Finansowaniem działań realizowanych w tej przestrzeni zajmie się UNHCR.



Najnowsze posty
Dodaj opinię