Stworzyli miejsce integracji migrantów z mieszkańcami Lublina. Oficjalne otwarcie w lutym

Baobab ma być miejsce integracji społecznej w Lublinie
Baobab ma być miejsce integracji społecznej w Lublinie | fot. Miasto Lublin

W drugiej połowie lutego przy Krakowskim Przedmieściu otwarty zostanie Baobab – przestrzeń służąca integracji, wymianie doświadczeń, realizacji projektów, rozmów i spotkań migrantów z mieszkańcami Lublina.

Przestrzeń służąca integracji

Baobab zajmuje powierzchnię ok. 1500 m kw. kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 39b należącej do Urzędu Miasta Lublin, którą wynajęło stowarzyszenie Homo Faber na zasadach niekomercyjnych od Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Podstawą działania Baobabu jest włączenie, aktywizacja i integracja społeczności migrantów i uchodźców.

„Baobab będzie miejscem spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań będzie kierowana do społeczeństwa przyjmującego – mieszkanek i mieszkańców Lublina” – mówi Anna Dąbrowska, prezes stowarzyszenia Homo Faber.

Pomoc udzieli tu zespół składający się z pracowników organizacji pozarządowych oraz urzędników miejskich. W przestrzeni Baobabu znajdują również swoje miejsce usługi świadczone przez Urząd Miasta Lublin w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, takie jak infolinia dla uchodźców.

„W przyszłości oferta ta będzie uzupełniana, a przestrzeń posłuży spotkaniom, warsztatom i dyskusjom w ramach działań Biura Partycypacji Społecznej, jak m.in. realizacja projektu Plan dla Dzielnic czy Budżetu Obywatelskiego” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Przestrzeń jest jeszcze w trakcie przygotowania, a jej oficjalne otwarcia ma nastąpić w drugiej połowie lutego.

Blisko 300 tys. złotych darowizn

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Lublin z pytaniem, jaki wkład, oprócz udostępnienia powierzchni, ma miasto w całym projekcie.

„Prace adaptacyjne w budynku były prowadzone w przeważającej większości bezkosztowo przez firmę Strabag, która zaoferowała swoje wsparcie w tym zakresie. Wszelkie dodatkowe zakupy związane z tymi pracami, bądź koszty prac wykraczających poza zadania realizowane przez firmę, zostały pokryte z darowizn pozyskanych przez miasto w wysokości blisko 300 tys. zł, oraz przez Homo Faber ze środków, które organizacja pozyskała od swoich sponsorów i darowizn” – informuje Katarzyna Duma.

Przestrzeń Baobabu została zaprojektowana i wyposażona dzięki wsparciu zewnętrznych firm. Finansowaniem działań realizowanych w tej przestrzeni zajmie się UNHCR.

Baobab – przestrzeń służąca integracji
Baobab – przestrzeń służąca integracji | fot. Miasto Lublin
Baobab – przestrzeń służąca integracji
Baobab – przestrzeń służąca integracji | fot. Miasto Lublin
Baobab – przestrzeń służąca integracji
Baobab – przestrzeń służąca integracji | fot. Miasto Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.