Strażnicy miejscy wraz z urzędnikami kontrolują szamba na terenie miasta

Strażnicy miejscy wraz z urzędnikami kontrolują szamba na terenie miasta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Funkcjonariusze straży miejskiej wraz z pracownikami wydziału ochrony środowiska kontrolują posesje mieszkańców Lublina. Sprawdzają, czy właściciele nieruchomości wywiązują się z obowiązku gospodarowania nieczystościami ciekłymi.

Szambo do kontroli

Kontrole rozpoczęły się 27 kwietnia. Strażnicy i pracownicy wydziału ochrony środowiska odwiedzając posesję, proszą o okazanie stosownych umów na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami, posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i dokumentów potwierdzających zapłatę za odprowadzenie nieczystości.

„Kontrole mają na celu sprawdzenie, czy gospodarstwa domowe pozbywają się odpadów zgodnie z przepisami oraz w jakie urządzenia służące do gromadzenia lub odprowadzenia ścieków zabezpieczone są poszczególne posesje” – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Do dnia 7 lipca sprawdzono 260 lokalizacji, podczas których sporządzono 137 protokołów z czego: 2 sprawy trafiły do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin za brak urządzeń do odprowadzania i gromadzenia ścieków, a w jednym przypadku sprawę skierowano na policję w związku z udaremnieniem kontroli z zakresu ochrony środowiska.

Strażnicy na ten moment nałożyli 49 mandatów na właścicieli nieruchomości za nieprawidłowe gospodarowanie nieczystościami ciekłymi na kwotę 7 000 złotych, w przypadku 4 kontroli zakończyło się na pouczeniu. Kontrole na terenie Lublina mają być prowadzone do września. Od września strażnicy wraz z pracownikami wydziału ochrony środowiska wrócą w rejony Zalewu Zemborzyckiego.

Czy jest kompostownik?

„Podczas kontroli sprawdzamy również czy nieruchomości, które zadeklarowały zagospodarowanie frakcji organicznej odpadów we własnych zakresie poprzez ich kompostowanie rzeczywiście posiadają kompostowniki. Dodatkowo podczas kontroli strażnicy sprawdzają również między innymi warunki przebywania zwierząt oraz oznakowanie posesji tabliczkami administracyjnymi” – informuje Gogola.

Na podstawie nowych przepisów mogą oni ukarać mandatem osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej, bądź przekazała w niej fałszywe informacje. Do tej pory strażnicy nie ujawnili nieprawidłowości związanych z deklaracjami. Każda z osób która deklarowała posiadanie kompostownika, takowy posiadała.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za uchylanie się od omówionych obowiązków właścicielowi nieruchomości grozi kara grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczenia. 

W ramach prowadzonego postępowania, strażnik miejski może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu, organ ten może orzec karę grzywny do 5000 zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.