Strażnicy miejscy sprawdzają, czym palimy w piecach. Nawet 500 zł mandatu

Czarny dym wydobywający się z komina kamienicy
Czarny dym wydobywający się z komina kamienicy | fot. Dominik Wąsik

Straż miejska kolejny raz została oddelegowana przez wojewodę lubelskiego do zadań antycovidowych. W wolnym czasie strażnicy kontrolują, czym mieszkańcy Lublina palą w piecach.

Kontrole pieców w Lublinie

W 2021 r. strażnicy miejscy z Lublina przeprowadzili 1186 kontroli pod kątem spalania odpadów w piecach, podczas których sprawdzili 473 piece i nałożyli 30 mandatów karnych na kwotę 5950 zł. W listopadzie 2021 r. strażnicy miejscy zostali wyposażeni w antysmogowy dron z systemem obserwacji i analizy jakości powietrza.

Zobacz także: Nad komin w każdej chwili może przylecieć dron. Strażnicy miejscy złożą niezapowiedzianą wizytę

„W piecach w ponad 90 proc. spalane były płyty klejone, w jednym przypadku stwierdziliśmy spalanie przepracowanego oleju silnikowego, w wyniku czego kontrola zakończyła się mandatem w wysokości 500 zł. Stwierdzaliśmy jeszcze lakierowane i malowane drewno” – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Od 9 grudnia 2021 r. zarządzeniem wojewody lubelskiego strażnicy miejscy zostali skierowani do wspólnych działań z policją w celu zwalczania SARS-CoV-2. Zarządzenie obowiązuje do dnia 8 lutego.

„Do czasu wprowadzenia zarządzenia wojewody lubelskiego przeprowadziliśmy 4 kontrole z jednoczesnym użyciem drona. W jednym przypadku stwierdziliśmy spalaną płytę klejoną, a na sprawcę wykroczenia został nałożony mandat karny w wysokości 300 zł” – przekazał Gogola.

Strażnicy zapowiadają, że do kontroli przy użyciu drona wrócą z chwilą odwołania zarządzenia wojewody.

„Dron podczas kontroli wykorzystywany jest pomocniczo, a odczyty urządzenia do analizy jakości powietrza nie są podstawą do ukarania. W przypadku podwyższonych wskazań przeprowadzamy kontrolę pieca i sporządzamy z tej czynności protokół. Obecnie kontrole przeprowadzane są interwencyjnie” – informuje Gogola.

W 2022 r. (stan na 19.01.2022) strażnicy przeprowadzili 99 kontroli, podczas których sprawdzili 56 pieców i nałożyli 1 mandat karny na kwotę 200 zł za spalanie odpadów.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.