Strażacy w całej Polsce dostali tabletki z jodkiem potasu. Chodzi o elektrownię atomową w Ukrainie

Państwowa Straż Pożarna
Państwowa Straż Pożarna | fot. Dominik Wąsik

MSWiA przekazało tabletki zawierające jodek potasu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce. To wynik doniesień medialnych dotyczących walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.

Tabletki z jodkiem potasu dla strażaków

„W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu” – przekazało w komunikacie MSWiA.

Jak tłumaczy ministerstwo, jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

„Informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski” – zapewnia MSWiA.

Jodek potasu

Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. Jest głównym składnikiem płynu Lugola, który kiedyś był podawany dzieciom, aby zminimalizować ryzyko skażenia radioaktywnego związanego z katastrofą w Czarnobylu.

Jodek potasu, poza obecnością w płynie Lugola, stosowany jest także do produkcji jodyny. Jest to dość powszechny środek do dezynfekcji, stosowany w szpitalach. Wykorzystywana jest także do uzdatniania wody i produkcji niektórych maści przeciwobrzękowych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ciekawe jak go nam dostarcza w awaryjnej sytuacji ,jak taką tabletkę powinno się przyjąć w ciągu 4 godzin od wybuchu.