Strajk nauczycieli 2019 ZNP. Nauczyciele zapowiedzieli kolejny strajk w szkołach! Wiemy, kiedy

IMG 20190414 135827 resized 20190419 112549585
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział wznowienie strajku nauczycieli 2019. W czasie strajku nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane przepisami Prawa oświatowego.

Na ankietę Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącą formy strajku odpowiedziało ponad 227 tysięcy nauczycieli z całej Polski. Na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?” ponad połowa ankietowanych wskazała na protest włoski (55,3 proc.) Za wznowieniem strajku ogólnopolskiego odpowiedziało się 18 proc. respondentów, a za udziałem w manifestacjach – 22 proc. Grupa nauczycieli (3,8 proc.) byłaby gotowa na inną, ale bliżej nieokreśloną formę protestu.

Strajk nauczycieli 2019 ZNP – od kiedy?

W oparciu o wyniku ankiety, Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października. Po wyborach ZNP przedstawi wniosek w sprawie utworzenia komitetu inicjatywy obywatelskiej.

„Nie chcemy tego robić w przededniu wyborów. Dlatego zrobimy to tuż po wyborach. Chcemy, by pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego była równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju” – mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Na czym będzie polegał strajk nauczycieli 2019 w październiku?

Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin w tygodniu i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia” – ogłosił Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To gratuluję, z takim zasobem słownictwa, o zdaniu matury możesz co najwyżej pomażyć i to wcale nie jest winą nauczycieli…