Stopy procentowe w Polsce. W środę 6 grudnia Rada Polityki Pieniężnej podjęła ostatnią w 2023 roku decyzję o wysokości stóp procentowych. Co z wysokością stóp procentowych i ratami kredytów?
Stopy procentowe w grudniu 2023
Dzisiejsza decyzja RPP, kończąca dwudniowe posiedzenie Rady, była zgodna z prognozami ekonomistów. RPP zdecydowała, podobnie jak w listopadzie, o utrzymaniu stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
„Stopy NBP bez zmian i tak będzie prawdopodobnie w kolejnych miesiącach. RPP poczeka na informacje dotyczące cen regulowanych, tarcz ochronnych, VAT na żywność i budżetu w 2024 i postara się je uwzględnić w marcowej projekcji. O ile dalsza aprecjacja PLN nie przełoży się na szybszą dezinflację, to do końca 2024 stopy mogą pozostać bez zmian” – informują ekonomiści z ING Economics Poland.
W tym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi raz – w październiku, o 25 pkt. bazowych. Łącznie stopy spadły o 1 pkt. proc.
Stopa procentowa a rady kredytów w grudniu
To relatywnie dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy i tak od dłuższego czasu muszą łapać się za portfele, bo najpierw raty kredytów cyklicznie rosły, później pozostawały na stabilnym, ale wysokim poziomie, a od trzech miesięcy zaczęły spadać.
Każda zmiana stóp procentowych przekłada się na zmianę wartości WIBOR 3M, na którym (dla większości ofert) wraz z marżą banku opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zakładając, że zmieni się on o taką samą wartość jak stopa referencyjna, można oszacować, jak zmienią się raty kredytów. Tym razem raty pozostają na tym samym poziomie jak po listopadowej decyzji RPP.
Należy mieć na uwadze fakt, że raty kredytów hipotecznych nie zmienia się od razu po decyzji RPP i obniżce stóp procentowych, a dopiero po cyklicznej aktualizacji oprocentowania kredytu przez dany bank.
Dodaj swój komentarz