Startuje czwarta edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich

grafika szkolny budżet obywatelski
fot. Miasto Lublin

Placówki oświatowe mogą już zgłaszać chęć udziału w konkursie. Wybrane pomysły otrzymają po 4 tys. zł, a dzieci szansę nauki partycypacji społecznej poprzez wspólne decyzje o podziale i realizacji przyznanego budżetu. Bilans minionej, trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich to 34 projekty zrealizowane w 20 placówkach.

– Szkolne Budżety Obywatelskie to dla uczennic i uczniów w Lublinie często pierwsze doświadczenie demokracji w praktyce. Zapraszam placówki oświatowe do udziału w czwartej edycji konkursu. Każda ze zwycięskich szkół otrzyma wsparcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne w zakresie realizacji procesu. Warto wziąć udział, bo nasze działania zostały dostrzeżone również na arenie europejskiej i jako przykład dobrych praktyk prezentowane są na terenie kraju – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Dla kogo są Szkolne Budżety Obywatelskie?

Szkolne Budżety Obywatelskie to konkurs umożliwiający dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół otrzymuje po 4 tys. zł oraz wsparcie w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Szkolne Zespoły Robocze odpowiadać będą za stworzenie regulaminów szkolnych budżetów obywatelskich, ich promocję wśród społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, pracowników), rekrutację i wspólną selekcję projektów wybranych do realizacji przez społeczność szkolną. Placówki wspierają się wzajemnie, następuje integracja międzyszkolna, wymiana doświadczeń, inspiracji oraz świętowanie sukcesów.

Podsumowanie trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich

ludzie, podsumowanie 3 dycji SBO
fot. Miasto Lublin

Okazją do podsumowania trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich było spotkanie z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli Szkolnych Zespołów Roboczych oraz dyrekcji szkół. W ramach zakończonej już edycji uczniowie, a także rodzice, nauczyciele czy inni pracownicy szkół tworzyli mapy potrzeb, organizowali burzę mózgów o pomysłach na zmiany w szkole, pisali projekty, a następnie sami wybierali te, które ich zdaniem były najbardziej atrakcyjne i potrzebne.

Nad prawidłowym przebiegiem czuwało łącznie ok. 280 osób w ramach Szkolnych Zespołów Roboczych. Pełna lista projektów realizowanych w ramach trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich dostępna jest na stronie szkolnybudzet.lublin.eu.

ludzie, podsumowanie 3 dycji SBO
fot. Miasto Lublin

Lubelski model Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego został zaprezentowany na XI Forum Praktyków Partycypacji, największej i najważniejszej dorocznej konferencji poświęconej tematyce partycypacji społecznej oraz na I Kongresie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w Krakowie.

Na obu tych wydarzeniach lubelskie doświadczenia spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem. Szkolne Budżety Obywatelskie to także, obok procesu opracowania Strategii Lublin 2030, finalista europejskiego konkursu The Innovation in Politics Awards 2024 w kategorii Demokracja.

Do kiedy można zgłaszać udział w konkursie?

Udział w konkursie można zgłaszać do 16 kwietnia. Spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych konkursem odbędzie się 9 kwietnia (wtorek), w godz. 10.00-11.00 w formule online na platformie Zoom.

Konkurs „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie: Szkolne Budżety Obywatelskie – czwarta edycja” realizowany jest w ramach inicjatywy bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, finansowanej ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Konkurs wpisuje się w realizację kierunków Polityki Młodzieżowej Miasta Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.