Stan wojenny na Ukrainie. Kijów przygotowuje się do wojny. Mobilizacja ukraińskich wojsk

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rada Najwyższa Ukrainy zgodziła się na wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie. Decyzja ma związek z przejęciem przez stronę rosyjską trzech okrętów marynarki wojennej.

Rada Najwyższa przyjęła dekret prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojskowego na Ukrainie. Stan wojenny nie będzie obowiązywał na terenie całej Ukrainy, a na obszarach graniczących z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Stan wojenny obejmuje 10 regionów: Odessa, Mikołajów, Chersoniu, Zaporoże, Ługańsku, Doniecku, Sumy, Czernihów i Winnicy. Lista obejmuje obszary położone wzdłuż rosyjskiej granicy oraz nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

Stan wojenny na Ukrainie ma obowiązywać od 28 listopada od godz. 9.00 (od godz. 8.00 czasu polskiego) i ma obowiązywać przez 30 dni do 27 grudnia.

Wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie ma związek z przejęciem przez stronę rosyjską trzech okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Do zdarzenia doszło rankiem 25 listopada.

Dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały w Cieśninie Kerczeńskiej ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne.

Rosję i Ukrainę wciąż łączy umowa z 2003 roku dotycząca Morza Azowskiego, na podstawie której oba państwa uważają Morze Azowskie i Cieśninę Kerczeńską za swoje terytorium wewnętrzne.

Źródło: RadioZET / PRAVDAWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.