Stacja Lublin Główny obsłużyła 1,8 mln pasażerów w rok. To 64 wynik w kraju

dworzec pkp lublin stacja pociąg tory peron
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił raport o największych dworcach kolejowych w Polsce. Stacja Lublin Główny uplasowała się na 64 pozycji z wynikiem 1,8 mln obsłużonych pasażerów w rok. Dane dotyczą 2018 roku.

W 2018 r. stacja Lublin Główny dziennie obsługiwała 5,1 tys. pasażerów. Wymiana pasażerska była mocno ograniczona w 2018 r. z uwagi na zamknięcia torowe związane z modernizacjami linii kolejowych w regionie, w tym linii 7. Planem modernizacji objęto również samą stację Lublin Główny, między innymi w zakresie budowy peronu 3.

Peron ten, zgodnie z informacjami zarządcy infrastruktury powinien być dostosowany do obecnych wymagań m.in. w zakresie TSI PRM. W przyszłości stacja Lublin może więc odgrywać znacznie ważniejszą rolę w wymianie pasażerskiej” – czytamy w raporcie Urzędu Transportu Kolejowego.

Wielkość wymiany pasażerskiej zależy od wielu czynników. Wśród nich są z pewnością dostępność i jakość usług kolejowych. Dostępność związana jest z liczbą pociągów, które zatrzymują się na danej stacji, a jednym z kryteriów jakości usług jest punktualność.

Średnia dobowa liczba pociągów, które wjeżdżają na lubelską stację to 75. Zgodnie z danymi za okres od stycznia do września 2019 roku każdej doby średnio 6 składów notowało opóźnienia powyżej 6 minut, co stanowi 7,5% wszystkich, które zatrzymują się na stacji Lublin dziennie. Średni czas opóźnienia to aż 22 minuty.

Przez cztery lata liczba pasażerów obsłużonych przez lubelską stację wzrosła o 29%.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.