Średnia pensja w Polsce w 2020 roku. Kto może liczyć na takie zarobki?

Klienci robiący zakupy w Lidlu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Średnia pensja w Polsce w 2020 roku. Kto może liczyć na takie zarobki? Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane z rynku pracy.

GUS zbadał pensje i zatrudnienie w firmach, które zatrudniają więcej niż 9 osób. Efekt? Więcej osób pracuje, a ich pensje są wyższe niż rok temu.

Średnia pensja w Polsce 2020

W styczniu 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,1% r/r i wyniosło 6440,9 zł. Rośnie też średnia pensja (płaca). Ta jest o 7,1 proc. wyższa niż rok temu i wynosi 5282,80 złotych.

Uwagę zwraca przede wszystkim spadek dynamiki zatrudnienia. W naszej ocenie może on wynikać z ograniczenia etatów w podmiotach mniejszych, które najmocniej odczuły wpływ skokowego wzrostu wynagrodzenia minimalnego” – napisał w komentarzu starszy ekonomista ING Piotr Popławski.

W ocenie ekonomisty ING, wzrost dynamiki płac najprawdopodobniej również jest efektem podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku – o 15,6 procent. Najniższa pensja w 2020 roku wynosi 2600 złotych.

Od miesięcy widzimy pogorszenie wskaźników koniunktury dotyczących rynku pracy, czy spadek wakatów. Skutkowało to stopniowym spowalnianiem dynamiki płac w poprzednich miesiącach” – ocenił Popławski.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.