SPSK1 wprowadził segregację pacjentów do Izby Przyjęć. Placówka ograniczyła też kadrę lekarską – nie ma lekarza dyżurnego

Izba Przyjęć Ogólna SPSK nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie
Izba Przyjęć Ogólna SPSK nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy w Lublinie poinformowała, że wprowadza system segregacji pacjentów według obrażeń i pilności przyjęcia na Izbie Przyjęć. W tym miejscu nie spotkamy już lekarz dyżurnego.

Szpital ogranicza kadrę lekarską

Od dziś (1.06) brak jest lekarza dyżurnego na Izbie Przyjęć w jednym z największych szpitali klinicznych w Lublinie. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Staszica poinformował o tym na dzień przed wprowadzeniem zmian.

„Zmiany organizacji pracy Izby Przyjęć Ogólnej, w tym decyzja o likwidacji od 1 czerwca pionu lekarza dyżurnego, są zgodne z obowiązującymi przepisami i umową z NFZ. Mają one związek z ograniczeniami ilości kadry lekarskiej SPSK 1” – wyjaśnia Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK nr 1.

Czas oczekiwania nawet do 4 godzin

Od teraz konsultacje lekarskie na Izbie Przyjęć będą świadczone przez lekarzy pracujących w oddziałach szpitalnych, każdorazowo wzywanych do konkretnego pacjenta przez personel pielęgniarski.

„Personel pielęgniarski przeprowadza triaż (tzw. segregację medyczną), uwzględniający nadanie pacjentowi właściwego priorytetu i określenie niezbędnej, pierwszej konsultacji lekarskiej” – tłumaczy Guzowska.

Jak czytamy na stronie szpitala, „wprowadzony system organizacji przyjęć w Izbie Przyjęć jest zgodny z wymaganiami obowiązującego prawa i umowy z NFZ, może jednak powodować dłuższy niż do tej pory czas oczekiwania na konsultację lekarską”.

W zależności od stanu zdrowia i pilności przyjęcia – pacjent otrzyma kartkę z odpowiednim kolorem – niebieskim (czas oczekiwania do czterech godzin), zielonym (może poczekać nawet do dwóch godzin), żółtym (czas oczekiwania do godziny), pomarańczowym (do 10 min) i czerwonym (pomoc natychmiastowa).

Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie przypomina, że w Izbie Przyjęć pacjent nie uzyska:

  • recepty („bo lek mi się kończy, a nie miałem czasu iść do lekarza”),
  • zwolnienia lekarskiego („bo w mojej przychodni są kolejki”),
  • porady w przypadku stanów niezagrażających życiu.

„Pacjenci niespełniający kryterium dedykowanej opieki w Izbie Przyjęć, którzy nie znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, powinni zgłosić się do właściwego lekarza POZ lub punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej” – mówi Anna Guzowska.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.