Sprowadzasz auto? Sprawdź numer VIN w 3 prostych krokach i uniknij ryzyka

Sprowadzasz auto? Sprawdź numer VIN w 3 prostych krokach i uniknij ryzyka
Sprowadzasz auto? Sprawdź numer VIN w 3 prostych krokach i uniknij ryzyka

Czy zakup auta z drugiej ręki wiąże się z ryzykiem? Niestety tak. Wóz może być kradziony, może mieć cofnięty licznik, często zdarzają się też auta powypadkowe, w tym nawet takie ze szkodą całkowitą. Sprawdzając numer VIN pojazdu, w bardzo prosty sposób uchronisz się przed ryzykiem zakupu samochodu z niepewną przeszłością. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić numer VIN i w czym może Ci to pomóc.

Jak kupować auto z głową i zaoszczędzić sobie nerwów?

Pojazdy wyprodukowane w krajach zachodnich, na przykład w Niemczech czy Francji cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Wynika to z tego, że można je kupić w dobrej cenie, a stan techniczny samochodów sprowadzanych z zagranicy często jest bardzo dobry.

Niestety duże zainteresowanie takimi autami daje spore pole do nieuczciwych praktyk. Handlarze starają się zarobić na takich egzemplarzach jak najwięcej, często wprowadzając w błąd kupujących.

Bardzo często spotykanym oszustwem jest cofanie licznika. Czasami ma to miejsce nawet dwa razy – przed i po przywiezieniu auta do Polski. Cofnięcie przebiegu o 75000 km w pojeździe z silnikiem benzynowym podnosi jego cenę średnio o 6600 euro. Przykładowo cofnięcie przebiegu o 22000 km w aucie VW Golf 2015 1.6 diesel podnosi jego cenę średnio o 1276 euro.

Zdarza się również, że poważnie uszkodzone pojazdy, nawet kwalifikujące się do szkody całkowitej, są oferowane jako sprawne i bezwypadkowe. Jak uchronić się przed oszustwem i zakupem „samochodu cytryny”? Pomocny jest dekoder VIN. Można z niego skorzystać na przykład na stronie autoDNA. Wystarczy do tego jedynie numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu.

Warto już na etapie przeglądania ofert kupna-sprzedaży zamówić raport historii pojazdu autoDNA, aby oddzielić auta dobrej jakości od tych z wadami czy ukrytą powypadkową przeszłością. Informacje zawarte w bazie danych firmy poprawiają transparentność rynku motoryzacyjnego, a co więcej, dotyczą nie tylko aut z Polski, ale także z wielu krajów Europy i świata.

Jak wykorzystać numer VIN do minimalizacji ryzyka? AutoDNA radzi

Vehicle Identification Number jest unikalnym ciągiem 17 znaków (cyfr i liter), który nadaje się każdemu wyprodukowanemu pojazdowi na całym świecie.

Znając numer seryjny pojazdu, inaczej mówiąc – numer nadwozia, można pozyskać wiele interesujących danych na temat samochodu, czyli podstawowe informacje z jego historii, dane producenta, datę pierwszej rejestracji czy dane techniczne. Warto z tej możliwości skorzystać i uniknąć zakupu bubla.

Szukaj ogłoszeń zawierających numer VIN

Jeśli przeglądasz ogłoszenia o sprzedaży aut sprowadzanych, zwracaj uwagę szczególnie na te, w których zamieszczono numer VIN. Podanie numeru VIN nie jest obowiązkowe, jednak zwykle świadczy o uczciwości sprzedającego, który nie ma nic do ukrycia.

Po numerze VIN można sprawdzić historię pojazdu na stronie autoDNA, czyli eksperta od aut używanych. W raportach firmy znajdziesz dane o pojazdach pochodzących z ponad 20 krajów europejskich, USA i Kanady, z więcej niż 50 000 różnych instytucji świadczących usługi w sektorze motoryzacyjnym.

Numer VIN – sprawdzasz raz i wiesz wszystko

Gdzie znaleźć ten unikalny numer? Jest on umieszczony w każdym dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu”E”, a także na jego tabliczce znamionowej.

Oprócz tego numer VIN znajduje się między innymi:

  • na przegrodzie czołowej,
  • na prawym nadkolu,
  • na ramie nośnej,
  • na słupku bocznym od strony kierowcy,
  • na pierwszych drzwiach po stronie kierowcy.

To, gdzie szukać numeru VIN, zależy od producenta pojazdu i rodzaju nadwozia. Każdy pojazd musi jednak być oznaczony w ten sposób. Warto także wziąć do ręki dowód rejestracyjny i sprawdzić zgodność numerów VIN w dokumencie i na elementach stałych używanego samochodu.

Gdy już masz numer VIN, zweryfikujesz go w ciągu maksymalnie kilku minut.

1 etap – wprowadzenie numeru VIN – po prostu wpisujesz znaki na stronie autoDNA w odpowiednie okienko.

2 etap – zobaczysz, jakie informacje są dostępne dla tego konkretnego numeru.

3 etap – zdecydujesz o zakupie dostępnych raportów dla podanego numeru VIN.

Możesz wykorzystać atrakcyjne kody zniżkowe, które znajdziesz na blogu firmy lub Facebooku. Od lipca na raporty historii pojazdu od autoDNA obowiązuje ponadto cena promocyjna. Oznacza to, że zapłacisz za całościowe sprawdzenie numeru VIN jedną równą kwotę, niezależnie od tego, ile raportów będzie dostępnych w ofercie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.