Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego! Może grozić Ci grzywna

0003ZJ8TPG6J67J6 C122 F4
Dowód osobisty | Zdjęcie ilustracyjne

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości m.in. w kontaktach z urzędem. Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna.

W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. polakom. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. W województwie lubelskim ważność dowodu osobistego minęło ponad 57 tys. osobom.

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. Na przykład w samym styczniu br. to prawie 63 tys. osób na Mazowszu, 55 tys. na Śląsku, 50 tys. w Wielkopolsce czy blisko 25 tys. na Lubelszczyźnie.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa, m.in. w kontaktach z urzędem – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Co grozi za brak ważnego dowodu osobistego?

Dowód osobisty ważny jest przez 10 lat od jego wydania. Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest obłożone prawnymi konsekwencjami. Każdy obywatel Polski powyżej 18. roku życia musi posiadać dowód tożsamości. Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna nawet 5 tys. zł.

Gdzie wymienić nieważny dowód osobisty?

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski – niezależnie od miejsca naszego zameldowania. Drugą możliwością jest złożenie wniosku przez internet. Czytaj więcej na ten temat: Wymiana dowodu osobistego możliwa poprzez elektroniczny wniosek.

Wymagane dokumenty:

* Wniosek o wydanie dowodu osobistego,
* Kolorowa fotografia o wymiarach 35 × 45 mm,
* Dotychczasowy dowód osobisty lub w przypadku jego utraty – ważny paszport (do wglądu),

Przypomnijmy, że dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie.

A czy Twój dowód osobisty jest ważny? Sprawdź, już teraz!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.