Wymiana dowodu osobistego możliwa poprzez elektroniczny wniosek

9393947 dowod osobisty 900 555
dowód osobisty

W tym roku aż 8 milionów Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Nie musisz iść z wnioskiem o jego wydanie do urzędu. Można to zrobić przez internet.

Ponad 5 mln dowodów osobistych do wymiany. Dlaczego? Kończy się ich ważność. Co zatem muszą zrobić właściciele dokumentów z kończącą się datą ważności? Jak się okazuje, liczba wydanych dowodów w tym roku będzie znacznie większa. W 2017 roku pełnoletność osiągnie dodatkowo około 3 mln osób.

– Do 5 mln 200 tys. osób, których dowody przeterminują się w tym roku, trzeba doliczyć również te, które otrzymają nowy dokument, bo wejdą w okres pełnoletności, oraz osoby, których dowód ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu. Łącznie nowy dowód osobisty otrzyma aż 8 milionów ludzi – informuje Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Z takiej elektronicznej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny.

Jak złożyć wniosek o nowy dokument?

Co zrobić by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Tam, na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego i wysłać elektronicznie do urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego, możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. W najbliższym czasie dołączą kolejne.

Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.