Sportowe osiągnięcia żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT

sportowcy 2LBOT
fot. 2LBOT

Z każdym rokiem rośnie liczba tytułów zdobywanych przez lubelskich Terytorialsów na wielu prestiżowych imprezach sportowych rangi mistrzowskiej. Najlepsze wyniki w ubiegłym roku osiągnęli, m.in. w pływaniu, biegu na orientację, biegach długodystansowych, trójboju siłowym i sportach walki.

Jedna z najważniejszych składowych

– Sport i współzawodnictwo sportowe w armii i w życiu „cywilnym” odgrywa bardzo ważną rolę. Kształtuje charakter, pozwala przełamywać własne bariery i ograniczenia. Rola sportu w wojsku, to nie tylko budowanie formy i utrzymywanie sprawności fizycznej, które są potrzebne do wykonywania żołnierskich zadań, to przede wszystkim sposób hartowania żołnierskich charakterów – mówi st. chor. sztab. – Z jednej strony WOT przyciąga ludzi, którzy uprawiają czynnie sport, a z drugiej zaszczepia idee sportowe i pomaga odkryć pasję do sportu nowym żołnierzom, którzy do nas przychodzą – dodaje.

Zarówno sport, jak i służba wojskowa wymagają poświęcenia, zaangażowania, odporności na stres, pracowitości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów. Wiele osób czynnie uprawiających różne dyscypliny sportu wstępuje w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT.

Sportowiec — najlepszy materiał na żołnierza

– Sport towarzyszy mi w życiu od lat szkolnych, a od ponad dekady trenuję bieganie, głównie długodystansowe – mówi szer. Anna Psuja, żołnierz kompanii dowodzenia 2 LBOT. – Sądzę, że sportowiec to najlepszy materiał na żołnierza. Dlaczego? Nic bardziej nie kształtuje charakteru jak sport — uczy waleczności, cierpliwości i pokory. Praca na treningu rozwija nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim silną wolę i dyscyplinę. To samo działa w drugą stronę – z prawdziwego żołnierza może być idealny materiał na dobrego sportowca.

Szeregowa Psuja ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, a ostatni to pierwsze miejsce w 6. edycji Wyszehradzkiego Ultramaratonu Twierdza Przemyśl, na dystansie 55 km, w kategorii kobiet. Warto dodać, że na podium tej prestiżowej imprezy stanęło również trzech innych żołnierzy lubelskiej brygady OT.

Kilka sukcesów z 2023

Rok 2023 był bardzo pomyślny dla sportowców-żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT:

  • złoto na Międzynarodowych Zawodach Pucharu Świata Xtreme Powerlifting Coalition w klasyfikacji mundurowej do 90 kg,
  • kilkakrotne zwycięstwa podczas zawodów karate organizowanych przez Polską Unię Karate Tradycyjnego,
  • podwójne srebro na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Pływaniu,
  • wicemistrzostwo w XIX Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu,
  • brąz w klasyfikacji drużynowej w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu na Orientację,
  • brąz w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Tenisie Stołowym.

Wychowanie fizyczne w wojsku to jedna z najważniejszych składowych wyszkolenia bojowego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wysoka sprawność fizyczna żołnierzy to również wyznacznik jakości każdej współczesnej armii.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.