Spółka EkoPak uruchomiła zakład segregacji i recyclingu odpadów. Inwestycja za blisko 40 mln zł

Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie
Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie | materiały prasowe

Brak emisji, hałasu, pyłów i nieprzyjemnych zapachów – przy ul. Metalurgicznej w Lublinie działa już nowoczesny zakład segregacji i recyklingu odpadów należący do lubelskiej spółki EkoPak. Inwestycja kosztowała blisko 40 mln zł.

Centrum Recyklingu przy ul. Metalurgicznej

Zakład segregacji i recyklingu opadów przy ul. Metalurgicznej jest realizacją strategii inwestycyjnej grupy Kom-Eko i pozwoli na uzyskanie znacznie wyższego poziomu odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali. Jak przekonuje spółka EkoPak, bez realizacji tego typu inwestycji samorządy nie osiągną wymaganych wskaźników recyklingu, co skutkowałoby finansowymi karami.

W pierwszym etapie została uruchomiona instalacja do odzysku surowców wtórnych i przygotowania ich do recyclingu. Instalacja jest zwymiarowana na 38 tys. ton zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, tektury i metali.

Wśród urządzeń, które wchodzą w skład ciągu technologicznego są m.in. rozrywarki worków, przesiewacze dyskowe wydzielające frakcję drobną, separatory batalistyczne umożliwiające rozdzielenie płaskich surowców takich jak folia i papier od opakowań 3D głównie z tworzyw sztucznych, separatory optyczne pozwalające na wydzielenie ze strumienia odpadów 10 grup surowcowych szczególnie różnych grup tworzyw sztucznych, oraz ich podziału na kolory.

„Centrum Recyclingu jest dostosowane do wszystkich wymagań środowiskowych i społecznych. Sama adaptacja hali, m.in. izolacje, kurtyny, instalacja warstwy wygłuszającej to koszt ponad 4 mln zł. Przeprowadzone analizy eksperckie wykazały brak emisji, hałasu, pyłów i nieprzyjemnych zapachów” – informuje spółka EkoPak.

Inwestycja mieści się w budynku dawnej fabryki Ursusa, który został odnowiony. Spółka planuje także zainstalowanie na dachu hali blisko 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,4 MWp.

W planach grupy Kom-Eko jest drugi etap inwestycji. To linia do przetwarzania foli selektywnie zebranej i wytworzenia z niej granulatu służącego do produkcji opakowań foliowych. Jej powstanie przewidziane jest za 2-3 lata, po uzyskaniu odpowiedniej wydajności i jakości surowca.

Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie
Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie | materiały prasowe
Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie
Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie | materiały prasowe
centrum recyklingu ekopak metalurgiczna
Centrum Recyklingu spółki EkoPak w Lublinie | materiały prasowe

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.