Spis powszechny rusza 1 kwietnia. Jakie pytania? Co grozi za nie spisanie się?

ankieta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a osobom, które się nie spiszą, grożą kary. Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Spisać musi się każdy

Od 1 kwietnia do 30 czerwca w Polsce będzie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio lub telefonicznie.

AKTUALIZACJA:
Spis powszechny przedłużony o trzy miesiące. Do kiedy należy się spisać?

Spis powszechny przez Internet będzie realizowany poprzez stronę internetową spis.gov.pl, na której będzie udostępniony formularz internetowy do samospisu. Liczba pytań, na które musimy udzielić odpowiedzi podczas samospisu, zależy od indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

Obowiązkiem spisowym objęte są:

– osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;

– mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Po co jest spis powszechny?

Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju.

Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Jaka kara za odmowę w udziale w spisie powszechnym?

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej w wysokości do 5 000 złotych.

Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Publikujemy listę wybranych pytań, na które będziemy musieli udzielić odpowiedzi podczas spisu powszechnego.

1. Dane osoby:
– nazwisko, imię, drugie imię, numer PESEL, płeć, data urodzenia.

2. Ustalanie adresu zamieszkania osoby:
– Gdzie Pan(i) mieszkał(a) w dniu 31 marca 2021 r. o godzinie 24:00?: miejscowość, województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr mieszkania.

3. Osoby w mieszkaniu/pomieszczeniu niebędącym mieszkaniem/obiekcie zbiorowego zakwaterowania:
– Czy w dniu 31 marca 2021 r. o godz. 24:00 pod tym adresem mieszkały także inne osoby?: tak / nie.
– Proszę dopisać wszystkie osoby, które w dniu 31 marca 2021 r. o godz. 24:00 mieszkały pod poniższym adresem: nazwisko, imię, drugie imię, numer PESEL, płeć, data urodzenia.

4. Osoby przebywające za granicą:
– Czy w dniu 31 marca 2021 r. pod tym adresem były zameldowane osoby, które tego dnia tu nie mieszkały i przebywały za granicą?: tak / nie / nie mam żadnej wiedzy na ten temat.
– Proszę dopisać wszystkie osoby, które w dniu 31 marca 2021 r. były zameldowane pod poniższym adresem, ale tu nie mieszkały i przebywały za granicą: nazwisko, imię, płeć, rok urodzenia (jeśli jest znany).

5. Relacje rodzinne:
– Dla każdej z osób proszę wskazać rodziców (także adopcyjnych) oraz małżonka (lub partnera/partnerkę): współmałżonek/partner (lista osób do wskazania współmałżonka/partnera/partnerki), ojciec (lista osób do wskazania ojca), matka (lista osób do wskazania matki).

6. Kwestionariusz mieszkania:
– Proszę wskazać czyją własnością jest mieszkanie.
– Proszę podać powierzchnię użytkową mieszkania – ogółem (w pełnych m2).
– Proszę podać liczbę pokoi oraz kuchni z oświetleniem dziennym (tj. każde z pomieszczeń o powierzchni co najmniej 4 m2).
– Proszę wskazać przeważający rodzaj paliwa lub źródło energii stosowane do ogrzewania mieszkania.
– Proszę podać rok oddania budynku do użytku: rok (jeśli nieznany, podać przybliżony) / w budowie.

7. Kwestionariusz osobowy:
– Jaki jest Pana(i) stan cywilny?: kawaler/panna / żonaty/zamężna / wdowiec/wdowa / rozwiedziony/rozwiedziona.
– Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?
– Czy w tygodniu od 25 do 31 marca 2021 r. wykonywał(a) Pan(i) jakąkolwiek pracę przynoszącą zarobek lub dochód bądź pomagał(a) bez umownego wynagrodzenia w rodzinnej działalności gospodarczej?: tak / nie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Może jeszcze będą chcieli wiedzieć o której wczoraj godzinie dupe podcierałem

  2. Zamordyzm. Byłem sympatykiem PiS. Wyleczyli mnie na zawsze.