15 września w Lublinie odbędzie się wyjątkowy spacer historyczny prowadzony przez Tomasza Adama Świderskiego, który zabierze uczestników w podróż przez miasto widziane oczami głuchych artystów. Wydarzenie będzie dostępne zarówno w Polskim Języku Migowym (PJM), jak i w języku polskim. Udział jest bezpłatny, a organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych historią i sztuką.
Spacer z historią głuchych artystów
W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję poznać zabytki Lublina uwiecznione przez Kazimierza Wiszniewskiego, głuchego artystę, który mieszkał w mieście w okresie II RP. Tomasz Świderski opowie również o dziełach innych głuchych twórców, m.in. Feliksa Pęczarskiego, których prace można podziwiać w kościele Dominikanów.
Kim jest Tomasz Adam Świderski?
Prowadzący spacer Tomasz Adam Świderski to historyk i archiwista, głuchy od urodzenia, który poświęcił swoje życie na zgłębianie historii głuchych w Polsce. Jest założycielem Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus” oraz autorem licznych publikacji z tego zakresu. Dzięki swojemu doświadczeniu i pasji, Świderski potrafi w wyjątkowy sposób przybliżyć uczestnikom historię, której nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach.
Szczegóły wydarzenia
- Data i godzina: 15 września, niedziela, 11:00–12:30
- Miejsce zbiórki: Wejście do Zamku Lubelskiego
- Wstęp: Wolny, bez rejestracji
- Dostępność: Wydarzenie jest skierowane do osób głuchych, słabosłyszących oraz słyszących. Spacer będzie prowadzony w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język polski.
Zaintrygowany historią głuchych artystów? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub udostępnij wydarzenie, aby zaprosić innych do wspólnego odkrywania Lublina!
Dodaj swój komentarz