Smog. Fatalna jakość powietrza w Lublinie. Przekroczona norma pyłu PM10

komin dym smog
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Smog ponownie daje się mieszkańcom Lublina we znaki. Stężenie pyłów zawieszonych PM10 wynosi w niektórych miejscach miasta 195 µg/m3 (przy normie 50 µg/m3).

Fatalna jakość powietrza w Lublinie

Noc z niedzieli na poniedziałek była jedną z najmroźniejszych od dawna. Minionej nocy termometry w Lublinie pokazywały -18 st. C. Odbiło się to na jakości powietrza. W poniedziałek rano odnotowano przekroczenie dopuszczalnych norm smogu.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w poniedziałek o godz. 10 normy zanieczyszczeń PM10 zostały przekroczone i wyniosły 195 µg/m3. Poziom pyłu zawieszonego był przekroczony o 390 proc. Z kolei wartość pyłów PM2.5 wynosiła 127 mikrogramy na metr sześcienny (przy normie 25 µg/m3) – poziom przekroczony o 508 proc.

Jak odczytywać PM10 oraz PM2.5?

Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a pył PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Im drobniejsze cząstki pyłów, tym łatwiej mogą one wnikać do płuc i powodować poważne problemy zdrowotne związane z chorobami dróg oddechowych i chorobami serca.

Przy tak dużym poziomie zanieczyszczenia powietrza należy w miarę możliwości zrezygnować z wietrzenia mieszkań i przebywania na zewnątrz, a szczególnie od wysiłku fizycznego. Przede wszystkim osoby starsze i dzieci nie powinny przebywać na powietrzu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.