Słupek, który ratuje życie. Co oznaczają numerki na słupkach drogowych?

Słupek drogowy – element, na który warto zwracać uwagę, szczególnie, gdy wybieramy się w dalszą podróż. W niektórych sytuacjach może nam nawet uratować życie.

 

Są praktycznie wszędzie. Mijamy ich tysiące, szczególnie w okresie wakacyjnym, podczas którego wybieramy się w długie trasy, a rzadko zwracamy na nie uwagę sądząc, że nie są nam do niczego potrzebne. Czy jednak na pewno? Mowa o słupkach drogowych.

 

Słupki prowadzące (zwane również hektometrowymi lub pikietażowymi) znajdujące się przy drodze, pozwalają określić położenie w trasie, zwłaszcza poza teren zabudowanym. Może to być szczególnie ważne w przypadku awarii samochodu lub wypadku drogowego.

 

Operatorzy pomocy drogowej służb ratowniczych i drogowych, by przysłać pomoc i podjąć interwencję, muszą znać dokładnie miejsce, w którym się znajdujemy. Gdy w pobliżu brak miejsc charakterystycznych czy zabudowań, bardzo pomocne okazują się właśnie słupki prowadzące.

 

Słupki rozmieszczone są na drogach krajowych i wojewódzkich co 100 m. Na słupkach znajdziemy zazwyczaj dwie liczby. Pierwsza z nich oznacza numer kilometra danego odcinka drogi, a druga uszczegóławia lokalizację do 100 m. Słupek opisany np. liczbami „342” i „0” oznacza, że znajdujemy się w 342 kilometrze i 0 metrze odcinka danej drogi.

 

Dodatkowo w lokalizacjach odpowiadających „pełnym kilometrom” drogi, słupki opisywane są na samej górze numerami danej drogi. Jest to biały numer na czerwonym tle. W naszym przypadku jest to nr 19.

 

Słupki pikietażowe nie tylko ratują ludzkie życie. Nietypowym zastosowaniem jest informowanie innych uczestników ruchu o patrolach policyjnych przez CB radio.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.