Słoneczna galeria. Zobacz słońce jakiego nie widziałeś. Autorska galeria od Gwiezdnego Przewodnika

Wyjątkowy kadr Słońca z Ziemi
Słońce w obiektywie Gwiezdnego Przewodnika

Słońce to centrum naszego Świata, jaki znamy. Bez światła słonecznego nie ma życia i procesów zachodzących w przyrodzie. Dlatego zapraszamy was do wyjątkowych obserwacji, tego kosmicznego ciała niebieskiego, które na co dzień towarzyszy nam każdego dnia na niebie.

Adnotacja „Ostrzeżenie”

Zdjęcia słońca wykonał profesjonalista na dedykowanym do tego przyrządach. Informujemy, że nie wolno kierować żadnego sprzętu optycznego w stronę Słońca bez użycia w nim odpowiednich filtrów.

Gwiezdny Przewodnik
Plamy Słoneczne
Plamy słoneczne widziane z Lublina

Słońce i jego aktualny cykl

Nasza dzienna gwiazda jest obecnie w maksimum 25. cyklu swojej aktywności. Oznacza to, że na jej powierzchni pojawia się wiele obszarów aktywnych serwujących nam takie zjawiska, jak rozbłyski słoneczne czy koronalne wyrzuty masy.

Plamy Słoneczne
Plamy Słoneczne z bliska

Pochodnie słoneczne — kosmiczne zjawisko na słońcu

Pochodnie Słoneczne zwiastują pojawianie się plam na powierzchni słońca — to jaśniejsze obszary widoczne na pociemnieniu brzegowym tarczy naszej gwiazdy.

Słońce na zdjęciach z filtrem
Słońce na wyjątkowych zdjęciach z filtrem

Powierzchnia słońca w wyjątkowej odsłonie

Żeby zobaczyć umowną powierzchnię naszej gwiazdy, jej fotosferę w obserwacjach stosujemy prosty filtr, jakim jest folia nylarowa ND5. Mało kto wie, że naturalną barwą Słońca jest kolor biały. Zdjęcia koloruje się w prostprodukcji, żeby były bardziej atrakcyjne w odbiorze. Na kolor Słońca z powierzchni Ziemi ma wpływ rozpraszanie światła w atmosferze, przez co wydaje nam się żółte, a podczas wschodów i zachodów przybiera nawet czerwoną barwę.

Słońce na zdjęciach z filtrem
Słońce na wyjątkowych zdjęciach z filtrem

Największa grupa plam to obszar aktywny AR3615, który powróci na tarczę słoneczną na dniach.

Słońce i jego chromosfera

Znacznie ciekawiej Słońce prezentuje się w paśmie H-alfa. Jest to wąski wycinek światła, w którym możemy podejrzeć chromosferę naszej gwiazdy. Chromosfera to – warstwa atmosfery słonecznej, znajdująca się pomiędzy fotosferą, a warstwa przejściową.

Chromosfera Słońca
Chromosfera Słońca

Obserwacje w tym paśmie wymagają specjalistycznego sprzętu. Ja korzystam z teleskopu słonecznego Lunt LS50THa/B600 CPT. W słoneczne, bezchmurne dni zabieram go na Plac Litewski, aby móc podzielić się tymi widokami z wami, mieszkańcami Lublina.

Zapraszam do śledzenia moich mediów, by być na bieżąco z planowanymi obserwacjami. Gwarantuje wam, super wrażenia. Jeśli tylko pogoda dopisze 🙂

Gwiezdny Przewodnik Galeria Słoneczna
Słońce – wyrzut plazmy

Wyrzut plazmy słonecznej

Słońce to aktywne ciało niebieskie. Często na jego powierzchni mają miejsce wyrzuty plazmy (protubernacje). Na zdjęciu symbolizują je jasne struktury ponad brzegami tarczy słonecznej.

Protuberancje — wszelkiego rodzaju wyrzuty plazmy, widzimy na tarczy w postaci wstęg. Mniejsze, trawiaste struktury to spikule. Są to włókna rozgrzanego gazu poruszające się około 10 000 km nad fotosferą.

Na tym zdjęciu widzimy specyficzny rodzaj proteburancji słonecznych zwany deszczem koronalnym. Jest to gorąca plazma spływająca w liniach pola magnetcznego. Dodano Ziemię dla skali.

Skala Słońca i Ziemi
Słońce a Ziemia

Chcesz Więcej fajnych zdjęć, a może chciałbyś zobaczyć to wszystko na żywo? Odwiedź profil Gwiezdnego Przewodnika i oczekuj kolejnych ulicznych obserwacji.

Zobacz Galerię Księżycową:
https://spottedlublin.pl/astronomia-chodnikowa-po-lubelsku-ksiezyc-planety-i-sztuczne-satelity-to-wszystko-mozna-zobaczyc-w-centrum-lublina/

Gwiezdny Przewodnik

FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik

Instagram: https://www.instagram.com/gwiezdny_przewodnik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.