Skończyła się gwarancja, multimedialnej fasady nie da się naprawić. Miliony wyrzucone w błoto

Nie działa multimedialna fasada na budynku CSK
Nie działa multimedialna fasada na budynku CSK | fot. Dominik Wąsik

Od kilkunastu miesięcy nie działa ogromna multimedialna fasada Centrum Spotkania Kultur. Wszystko przez awarie sterowników paneli, których nie da się już naprawić, a gwarancja udzielona przez wykonawcę upłynęła w 2021 r.

Miliony wyrzucone w błoto

Multimedialna fasada Centrum Spotkania Kultur została oddana do użytku w styczniu 2016 r. Pod szklanymi panelami na froncie budynku znajduje się specjalna siatka ledowa o powierzchni ponad 1000 m kw., na której były wyświetlane grafiki, animacje i filmy. W planach były również transmisje na żywo z wydarzeń odbywających się w CSK. Koszt fasady wyniósł ponad 2,7 mln zł.

Niestety od kilkunastu miesięcy multimedialna fasada nie działa. Jest to spowodowane częstymi awariami sterowników poszczególnych paneli. Podjęto decyzję o jej całkowitym wyłączeniu, a na placu Teatralnym ustawiono specjalne projektory, które na części fasady wyświetlają zapowiedzi wydarzeń itp.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Projektor wyświetla prezentację na fasadzie CSK
Projektor wyświetla prezentację na fasadzie CSK | fot. Dominik Wąsik

„W związku z zakończonym w 2021 r. okresem gwarancyjnym oraz informacją wykonawcy z grudnia 2021 o wstrzymaniu produkcji kart nadawczo-odbiorczych do fasady multimedialnej, na przełomie 2021/2022 ogłosiliśmy wstępne konsultacje rynkowe dotyczących wykonania modernizacji fasady multimedialnej budynku CSK obejmujące weryfikację stanu fasady i opracowania założeń technologicznych przyszłościowego rozwiązania wraz ze wdrożeniem, utrzymaniem i usługą szkoleniową” – mówi Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy Centrum Spotkania Kultur.

„Przestarzałe rozwiązania technologiczne”

Do dialogu technicznego trwającego kilka miesięcy zgłosiły się dwie firmy, które po przeprowadzeniu wizji lokalnej nie przedstawiły propozycji rozwiązań modernizacji obecnej fasady. Po analizach i próbach poszukiwania producentów jedna z firm stwierdziła, że „rozwiązania technologiczne zastosowane w posiadanej fasadzie multimedialnej są już przestarzałe oraz zakończona została produkcja części zamiennych. Nowe technologie są niekompatybilne, dlatego proponowanym rozwiązaniem jest wymiana całej siatki ledowej wraz z towarzyszącą jej elektroniką”.

„Wykonawca obecnej fasady nie wziął udziału w dialogu technicznym” – zaznacza Goliszek i dodaje: „Obecnie trwają poszukiwania rozwiązań umożliwiających sfinansowanie kompleksowej wymiany technologii świecenia fasady”.

Przypomnijmy, że CSK podlega marszałkowi województwa.

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Jak zawsze ktoś przytulił duże pieniądze za realizację a później jak zawsze bujaj się podatniku. Co zrobicie jak żyjemy w kraju ….. Kartonowe ludziki. Porażka

 2. Nie ma problemu zostanie zastąpiona wielkim pomnikiem. Z całego świata będą ściągać wycieczki aby zobaczyć tego Lenina.

 3. ten ekran i tak był do d*** jedno wielkie rozmazane G.

  Lepiej teraz z 1 projektorem za 5tyś niż wcześniej., dodać 3 nowe projetory i będzie na calą ściane i git.

 4. PRZECIEŻ O TO CHODZIŁO, BY KILKU OSOBOM DOBRZE ŻYŁO SIĘ Z PIENIĘDZY MIASTA…
  JEŚLI IDZIESZ DO LEKARZA, TO NIE MYŚL, ŻE CIĘ WYLECZY…
  PACJENT WYLECZONY= KLIENT STRACONY!
  MYŚLISZ, ŻE W INNYCH BRANŻACH JEST INACZEJ?

 5. Z chęcią rzuciłbym okiem na tą elektronikę której 'nie da się naprawić’ 🙂

 6. Żeby być rzetelnym, warto by było napisać, kto wybrał ten rodzaj iluminacji, kto był wówczas dyrektorem csk, czy aby nie Pan Piotr F. ?

 7. Skoro nie było to naprawione, to gwarancja powinna być przedłużona. Gdy oddajesz samochód na gwarancję, to cześć która jest wymieniona ma gwarancję od nowa. Jeśli awaria się powtórzy, procedura jest od nowa. Na moje oko jest to zwykle zaniedbanie zarządców budynku.

 8. Ciekawe kiedy orientują się, że miarka już jest przebrana…
  Tyle wcześniej głupków zasiada jako przedstawiciele narodu – tyłu popełnia głupi błąd chciwości i większość odrzuca nauczkę wcześniejszych pokoleń i pcha się w to samo.

  To jakby wsadzić łapy w ogień i sprawdzić czy mnie tak samo parzy jak tego obok przed chwilą 🙂

  Jesteśmy najsłabszym ogniwem łańcucha DNA na Ziemi.
  Do wymiany.

 9. Polscy politycy i samorządowcy = mistrzowie marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Na załączonym obrazku widać jak ich jedna głupota bije kolejną no bo przecież bez ławeczki za kilkaset tysięcy złotych mieszkańcy Lublina też by się nie obyli….