Sklepy mogą już rejestrować się w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych

978474 shutterstock 75681499
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sieci handlowe, sklepy i punkty zajmujące się handlem wyrobami tytoniowymi mogą już rejestrować się w systemie ID Issuer do śledzenia wyrobów tytoniowych.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych udostępniła system elektronicznej rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem wyrobów tytoniowych na polskim rynku. System ID Issuer służy do oznaczania wszystkich wyrobów tytoniowych niepowtarzalnym identyfikatorem, umożliwiającym rejestrowanie ich ruchu na terenie całej Unii Europejskiej.

Proces rejestracji w systemie ID Issuer przygotowanym przez PWPW zajmuje kilka minut. Można go wykonać na dowolnym urządzeniu elektronicznym, tj. komputerze, tablecie czy smartfonie. System pozwala producentom, dystrybutorom i hurtownikom rejestrować wiele firm jednocześnie, co znacznie skraca i ułatwia proces rejestracji” – czytamy w komunikacie PWPW.

Rejestracja w systemie ID Issuer

To dobra wiadomość dla 100 000 detalistów i 900 hurtowni w naszym kraju, choć oczywiście są obawy, czy wszyscy zdążą zarejestrować się w 5 dni roboczych, jakie pozostały do uruchomienia systemu, który musi działać od 20 maja” – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych odpowiedzialna jest nie tylko za zbudowanie i uruchomienie systemu, ale także za zbieranie i przekazywanie do europejskiego centralnego integratora informacji o zakładach produkcyjnych, hurtowniach, dystrybutorach, detalistach oraz maszynach produkcyjnych.

Przygotowując system dołożyliśmy wszelkich starań, by uczynić zarówno proces rejestracji, jak i wnioskowania o kody dla zakładów i maszyn jak najbardziej przyjaznym dla użytkowników. Jednocześnie, uzyskaliśmy status agencji wydającej najkrótszy prefiks w UE, dzięki czemu producenci dysponujący najszybszymi maszynami, jakie znajdują się na liniach produkcyjnych w polskich fabrykach będą mogli produkować swoje wyroby bez spowolnień” – powiedziała Karolina Lesiak, kierownik projektu w PWPW.

Śledzenie wyrobów tytoniowych Track&Trace

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, 20 maja br. w życie wchodzą przepisy, które nakładają obowiązek rejestracji wyrobów tytoniowych na terenie UE w systemie śledzenia Track&Trace. Celem wprowadzenia systemu było wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Śledzenie wyrobów tytoniowych wymaga opatrzenia ich unikatowymi kodami. System umożliwia identyfikację pojedynczych sztuk (np. paczki papierosów, opakowania suszu tytoniowego) opatrzonych unikalnymi identyfikatorami, które będzie generowała PWPW, jako podmiot niezależny od producenta. Kody dla produktów tytoniowych przesyłane będą w formie elektronicznej producentom i umieszczane przez nich na opakowaniu poprzez nadruk.

W związku z powyższym, od 20 maja 2019 r. producenci, dystrybutorzy oraz hurtownicy będą mieli obowiązek rejestracji każdorazowego wejścia w posiadanie wyrobów tytoniowych oraz monitorowania ich przemieszczania. Powyższe nie dotyczy detalistów, których jedynym obowiązkiem jest rejestracja w systemie udostępnionym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Może ona zostać wykonana samodzielnie lub przy pomocy podmiotów trzecich np. hurtownika, dystrybutora czy producenta.

Jakie są koszty?

Unikalne kody dla podmiotów, zakładów i maszyn są bezpłatne. Ceny za unikalne identyfikatory opakowań jednostkowych i zbiorczych są ustalane indywidualnie dla każdego podmiotu podpisującego umowę z PWPW.

Nie mogą być jednak wyższe niż:
*3,5 zł + VAT za 1 000 szt. elektronicznych identyfikatorów na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych
*39,00 zł + VAT za 1 000 szt. fizycznych identyfikatorów na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych
*10,5 zł + VAT za 1 000 szt. elektronicznych identyfikatorów na agregaty wyrobów tytoniowych

Czytaj także: Po 20 maja 2019 sprzedaż papierosów w sklepach może być nielegalna

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.