Sklep socjalny w Lublinie? Chleb za 50 gr, masło za 2 zł i makaron za złotówkę

Sklep socjalny w Lublinie? Chleb za 50 gr, masło za 2 zł i makaron za złotówkę
Pierwszy sklep socjalny w Polsce powstał w Katowicach

Sklep socjalny to miejsce, gdzie można kupić produkty sprzedawane za maksymalnie 50 proc. wartości rynkowej. Jeden z takich sklepów wkrótce może otworzyć w Lublinie. Miasto jest zainteresowane współpracą.

Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wolne Miejsce. Pierwszy, pilotażowy sklep, został otwarty przy współpracy z miastem Katowice, na początku grudnia 2020 roku.

Oferta sklepu socjalnego kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. W sklepie socjalnym ceny towarów nie przekraczają 50 procent wartości ceny rynkowej produktów.

Przykładowe produkty:

  • 50 gr za chleb,
  • 1,5 zł za cukier,
  • 1 zł za makaron,
  • 50 gr za 1 kg pomidorów,
  • 2 zł za siatkę mandarynek,
  • 1,5 zł za ketchup,
  • 1,2 zł za sok,
  • 2 zł za masło.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Propozycja stworzenia sklepy socjalnego w Lublinie

Na początku grudnia odbyło się, zainicjowane przez radną Maję Zaborowską, spotkanie przedstawicieli władz miasta z Mikołajem Rykowskim, prezesem fundacji Wolne Miejsce, który otworzył w Katowicach pierwszy w Polsce sklep socjalny.

„Wyrażam ogromną nadzieję, że Miasto Lublin, wzorem innych samorządów (Katowice, Warszawa), nawiąże z fundacją Wolne Miejsce współpracę, która zaowocuje otwarciem w Lublinie sklepu socjalnego, którego misja jest dużo szersza niż samo wsparcie osób najbiedniejszych, poprzez umożliwienie im zakupów po preferencyjnych cenach” – czytamy w interpelacji radnej Zaborowskiej.

„Jesteśmy otwarci na współpracę”

„Idea sklepu socjalnego wpisuje się w aktualny w obecnych czasach nurt „zero waste”. Zaoferowanie osobom potrzebującym niezbędnych produktów w cenach odpowiadających ich możliwościom, jest nie tylko przejawem poszanowania godności i niezależności tej grupy osób, ale również przykładem szerokiej współpracy międzysektorowej pomiędzy samorządem, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami na rzecz lokalnej społeczności, w czym Miasto Lublin ma już duże doświadczenie” – pisze w odpowiedzi na interpelację Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

„Wykazując zainteresowanie tego rodzaju działaniami, pragnę zapewnić Panią Radną, że Miasto Lublin jest otwarte na współpracę z Fundacją Wolne Miejsce” – dodaje.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.