Składy węgla na Lubelszczyźnie świecą pustkami. Ile kosztuje tona węgla? Ceny mocno w górę

węgiel
Kopa węgla kamiennego | fot. shutterstock

Braki na składach, niespotykane dotąd ceny za tonę węgla i długie kolejki chętnych – tak wygląda obecnie sytuacja osób chcących zakupić węgiel opałowy na zimę.

Długie kolejki po węgiel na Lubelszczyźnie

Ile kosztuje tona węgla?

Tak trudnej sytuacji z nabyciem węgla na Lubelszczyźnie w ostatnich latach jeszcze nie było. Ceny za tonę węgla na składach rozpoczynają się od 1500-1600 zł, a w przypadku ekogroszku średnia cena wynosi ok. 1400 zł. To o kilkaset złotych więcej w porównaniu do sytuacji sprzed zaledwie miesiąca.

W składach są ogromne kłopoty z zaopatrzeniem. Kolejne dostawy, jakie przychodzą, są już z nowymi, wyższymi cenami. Wszystko dlatego, że brakuje węgla i firmy sprzedające go składom, mogą podnosić ceny do woli. Ale na to, że ktoś dostanie węgiel od ręki – nie ma obecnie żadnych szans. Trzeba dzwonić i dowiadywać się.

Agencja Rozwoju Przemysłu monitorująca sytuację w górnictwie podała w sierpniu, że międzynarodowy rynek węgla od kilku miesięcy znajduje się w fazie rajdu cenowego, którego nie doświadczył od ponad dekady. Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasz Horbacz zaznacza, że węgiel opałowy na składach detalicznych podrożał w stosunku do października ubiegłego roku o blisko 40 proc.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W Bogdance ładóją węgiel tylko do 13.30 to jak ma być dobrze. Nie straszcie bo węgiel jest może nie dużych ilościach ale jest.

  2. Od 2 listopada już 928 dobrze im idzie z podwyzkami jeszcze 3 tygodnie temu był po 633