Siódma przestrzeń młodzieżowa w Lublinie: Punkt Kultury

Punkt Kultury – siódma przestrzeń młodzieżowa w Lublinie
fot. Miasto Lublin

Do sieci miejsc dla młodych, powstałych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, dołącza Punkt Kultury. Przestrzeń została wyremontowana i dostosowana do potrzeb użytkowników. W zmienionej formule nadal będzie służyła młodym mieszkańcom i mieszkankom Bronowic pod opieką Fundacji Dobrych Pomysłów.

– Punkt Kultury to od kilku lat ważne miejsce na mapie dzielnicy Bronowice, a dziś zaczyna nowy rozdział swojej działalności. Otwieramy tu siódmą przestrzeń młodych i tym samym umacniamy pozycję Lublina, jako lidera działań młodzieżowych. Mimo, że rok Europejskiej Stolicy Młodzieży powoli zmierza ku końcowi, nie przestajemy wspierać inicjatyw skierowanych do młodych ludzi. W przyszłorocznym budżecie Miasta zabezpieczyliśmy na ten cel kwotę 4,5 mln zł – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Punkt Kultury — otwarte miejsce dla młodzieży

Przestrzeń Młodych funkcjonuje w Lublinie od 2015 roku. Dzięki środkom otrzymanym w ramach otwartego konkursu ofert na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych miejsc dla młodzieży ogłoszonego przez Miasto Lublin, przeszła remont i otwiera się w formule lubelskiej sieci przestrzeni młodych.

Punkt Kultury – siódma przestrzeń młodzieżowa w Lublinie
fot. Miasto Lublin

Punkt Kultury zlokalizowany jest przy ul. Skibińskiej 21 w dzielnicy Bronowice, a opiekuje się nim Fundacja Dobrych Pomysłów, która aktywnie wspiera budowanie więzi lokalnych i poczucia tożsamości mieszkanek i mieszkańców dzielnicy oraz wspomaga kreowanie pozytywnych zmian społecznych i przestrzennych.

– Udostępniamy kolejne miejsce do spędzania czasu i rozwoju aktywności młodzieży, bo inwestycja w przyszłość młodych jest jednym z naszych priorytetów. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2023 dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć warunki do coraz lepszego życia i zwiększania partycypacji młodych osób. Miejsca takie jak to, są tego szczególnym wyrazem, gdyż zapewniają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także umożliwiają realizację marzeń, pasji i talentów – mówi Beata Stepaniuk Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Standardy wypracowane wspólnie z młodzieżą

Samą przestrzeń zorganizowano w oparciu o wypracowane wspólnie z młodzieżą standardy. Są one takie same dla wszystkich miejsc powstałych w efekcie rozstrzygnięcia konkursów. Lokal przy ul. Skibińskiej 21 będzie czynny od poniedziałku do piątku, a w weekendy według potrzeb.

Punkt Kultury – siódma przestrzeń młodzieżowa w Lublinie
fot. Miasto Lublin

W dniu otwarcia (30 listopada), w Punkcie Kultury odbędzie się koncert zespołu Brono Skład, będzie można wybrać się w sentymentalną podróż do przeszłości poprzez wystawę zdjęć obrazujących dotychczasowe działania na Skibińskiej 21, a także stworzyć przypinki z hasłami „trafionymi w Punkt”.

Na wszystkich czekać będzie ciepła zupa oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Następnego dnia (1 grudnia) zaplanowane są warsztaty tworzenia komiksów i opowieści z Bronxu (w godz. 16.00-19.00), a w piątek (2 grudnia) warsztaty twórcze i kreatywne (w godz. 12.00-15.00). Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne.

Punkt Kultury – siódma przestrzeń młodzieżowa w Lublinie
fot. Miasto Lublin

Przestrzeń na pasje, zainteresowania, spotkania i naukę

Powstanie sieci miejsc dla młodzieży jest efektem realizacji zapisów aplikacji Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasto zobowiązało się do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, spotkać się z przyjaciółmi czy w spokoju odrobić lekcje.

Pierwszą tego typu przestrzenią jest Hej! na ul. Peowiaków 11, którą otworzono we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) w inicjatywie bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która korzysta z dofinansowania pochodzącego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
fot. Miasto Lublin

Na początku lipca 2023 r. na Felinie pod okiem Stowarzyszenia Kulturalny Felin rozpoczął działalność ReWir. Młodzież z dzielnicy Rury od września 2023 spotyka się w Po prostu Fajnym Miejscu, funkcjonującym pod opieką Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundacji 5Medium.

W Śródmieściu najbardziej młodzieżowej dzielnicy Lublina z uwagi na bliskość uczelni wyższych, oprócz Hej! działa przestrzeń młodzieżowa Prusa 2. Opiekuje się nią Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego wspólnie z Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH.

Sieć powiększyła się jesienią tego roku o istniejącą od 4 lat Bazę z ul. Długiej 88 oraz Kosmos na Wieniawie, działający pod opieką Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON. Do tej pory wszystkie działające przestrzenie odwiedziło ponad 10 tys. młodych osób.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Podsumowania Europejskiej Stolicy Młodzież Lublin 2023.

Co najbardziej podoba się Tobie w tych przestrzeniach? Daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.