Sezon na kleszcze 2022. W tym roku odnotowano już ponad 200 przypadków boreliozy

Kleszcz w skórze
Kleszcz w skórze | fot. Adobe Stock

Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Kleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ przenoszą szereg groźnych chorób.

Ponad 200 przypadków boreliozy w tym sezonie

Wraz z sezonem wiosennym i coraz częstszym spędzaniem czasu na powietrzu zwiększa się prawdopodobieństwo złapania kleszcza. Zagrożenie wzrosło zwłaszcza w ostatnich latach, gdyż obserwuje się wzrost populacji tych pajęczaków.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie w okresie od 1 stycznia do 15 kwietnia odnotowano już 215 przypadków zachorowań na boreliozę z Lyme, to jest o 69 przypadków więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Współczynnik zapadalności na 100 tys. mieszkańców województwa lubelskiego wyniósł 10,26 i był wyższy od współczynnika zapadalności z 2021 r.

W analogicznym okresie 2021 roku odnotowano 146 zachorowań, hospitalizowano 3 osoby, co stanowi 2,05% wszystkich chorych. Współczynnik zapadalności na 100 tys. mieszkańców województwa lubelskiego wyniósł 6,96. Z przedstawionych danych wyraźnie widać tendencję wzrostową zachorowań na boreliozę.

Jak wyglądają pierwsze oznaki boreliozy? Co powinna zrobić osoba, która zaobserwowała u siebie takie oznaki? Gdzie można zaobserwować największą aktywność kleszczy? I jak wygląda profilaktyka? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam Oddział Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Jak wyglądają pierwsze oznaki boreliozy?

Borelioza jest najczęściej rozpoznawaną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Objawy boreliozy z Lyme są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo, tak zwany rumień wędrujący. Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. W późniejszym okresie mogą pojawić się inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Co powinna zrobić osoba, która zaobserwuje u siebie oznaki boreliozy?

Osoba, która zaobserwuje u siebie wyżej wymienione objawy, a wcześniej została ukąszona przez kleszcza, powinna niezwłocznie udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Gdzie można zaobserwować największe występowanie kleszczy?

Do zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi może dojść na obszarze całego naszego kraju. Zgodnie z ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) należy uznać Polskę w całości jako teren endemiczny.

Najwyższa zapadalność na boreliozę w Polsce występuje w rejonie północno-wschodnim, tendencja ta jednak stopniowo ustępuje na rzecz wschodnich oraz południowych terenów Polski.

Kleszcza można złapać wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie występują niewysokie drzewa, krzaki, liście, trawy, czyli ścieżki w lesie, polany, łąki, parki miejskie, okolice jezior i rzek. Według szacunkowych danych, na terenie Polski żyje ok. 21 gatunków kleszczy, a zakażenie jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego (łac. Ixodes ricinus).

Profilaktyka

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, aby ochronić się przed kleszczami. Istnieje kilka doraźnych metod, które mogą okazać się skuteczne. Przede wszystkim wchodząc do lasu, czy parku należy zadbać o odpowiedni strój. Powinny to być długie spodnie, zabudowane buty, koszula z długim rękawem, czapka lub kapelusz. Poza odpowiednim strojem warto także stosować środki chemiczne stworzone z myślą o odstraszaniu kleszczy, które można nabyć między innymi w aptekach.

Po powrocie z lasu lub parku należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.