Seniorzy otrzymają 14. emeryturę. Ile wyniesie świadczenie i kiedy zostanie wypłacone?

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sejm przyjął w czwartek ustawę, gwarantującą wypłacenie czternastej emerytury seniorom. Ile wyniesie świadczenie i kiedy zostanie wypłacone?

14. emerytura w 2021 roku

W czwartek posłowie przegłosowali ustawę przyznającą dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury. Za dodatkiem dla emerytów i rencistów głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 się wstrzymało. Odrzucono wszelkie poprawki, zakładające m.in. zniesienie kryterium dochodowego, które uprawnia do pobrania świadczenia.

Szacuje się, że 14. emeryturę w 2021 roku otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów otrzyma wypłatę świadczenia w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Na wypłatę „czternastki” rząd przeznaczył około 11,4 mld zł.

„Czternastkę” w pełnej kwocie otrzymają renciści i emeryci, którzy pobierają co miesiąc maksymalnie 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tej granicy zacznie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. Jeśli więc ktoś otrzymuje 3000 zł brutto, to jego „czternastka” wyniesie 1150 zł brutto.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona seniorom w czwartym kwartale 2021 roku.

Ustawa musi jeszcze przejść przez Senat, a następnie uzyskać podpis prezydenta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.