Senat odrzucił ustawę o podwyżce akcyzy. Co z cenami papierosów i alkoholu?

papierosy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Senat odrzucił w środę ustawę podnoszącą o 10 procent akcyzę na papierosy i alkohol. Czy to oznacza, że ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych nie pójdą w górę?

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe, płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nie oznacza to jeszcze, że podwyżek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe nie będzie. Nawet jeśli Senat jest przeciw, to projekt po powrocie do Sejmu może zostać ponownie przegłosowany i uchwalony. Sejm ma zająć się sprawą jeszcze w tym tygodniu i jeśli posłowie nie zmienią zdania, to nowe stawki akcyzy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Co to oznacza w praktyce? Gdyby senatorowie zaakceptowali ustawę, od 2020 roku najpewniej podrożałoby piwo, alkohol etylowy, wino i tytoń. Wzrost stawki akcyzy na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 złotych (z VAT-em około 1,4 złotych). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego trunku o 50 groszy (z VAT-em nawet 60 groszy). Wino od 15 do 20 groszy. Zmiany nie obejmą za to cydru.

Zmiany odczuliby także palacze. Podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych. Z kolei tzw. e-papierosy zostaną objęte akcyzą od 1 lipca 2020 roku. Stawka za każdy mililitr płynu wyniesie 55 groszy. Zerowa stawka akcyzy obowiązuje do końca czerwca 2020 r. na papierosy elektroniczne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.