Sejm popełnił błąd w ustawie. Cofanie liczników nie będzie karalne?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 25 maja 2019 roku zacznie obowiązywać ustawa, która zaostrza kary dla osób zajmujących się cofaniem liczników. Sejm popełnił błąd i usunął paragraf mówiący o cofaniu liczników jako przestępstwie.

Niedawno pisaliśmy o tym, że cofanie liczników jest karalne w myśl nowych przepisów. Nowelizacja ustawy zaostrza kary dla właścicieli aut, w których został cofnięty licznik oraz mechaników, którzy podjęli się takiej „korekty”.

Kara za zmianę stanu licznika czy ingerencję w prawidłowość jego pomiaru to od trzech miesięcy do 5 lat więzienia. Więcej o zmianach przeczytasz tutaj – Przekręcanie liczników będzie przestępstwem. Nawet 5 lat więzienia

Błąd w ustawie o cofaniu liczników

Uchwalona ustawa wprowadza do Kodeksu karnego zupełnie nowy art. 306a k.k. Jednak jak się okazuje ten „numerek” jest już zajęty przez artykuł przestępstwa cofania licznika – wpływania na pomiar drogomierza lub zlecania jego przedstawienia.

Poprzednia wersja art. 306a k.k.:

„§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.”

Aktualna wersja art. 306a k.k.:

“§ 1. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2, art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
§ 2. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2,art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 25”.

Nałożenie nowej treści na starą jednostkę redakcyjną powoduje, że jej dotychczasowa treść znika z Kodeksu karnego. Wskutek uchwalonej nowelizacji, jeśli wejdzie ona w życie, nowy art. 306a k.k. wejdzie w miejsce starego art. 306a k.k., a więc z Kodeksu karnego usunięte zostanie przestępstwo licznikowe.

Uchwalona ustawa znosi karalność czynu polegającego na zmianie wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerowaniu w prawidłowość jego pomiaru, oraz zlecaniu innej osobie wykonania takich czynów (obecny art. 306a k.k. zastąpiony znowelizowanym art. 306a k.k.)” – czytamy w ekspertyzie przygotowanej przez karnistów z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Czy kierowcy i mechanicy będą karani za cofanie liczników?

Przywrócenie do systemu prawnego czynu przestępnego polegającego na zmianie wskazań drogomierza będzie wymagało uchwalenia nowej ustawy. Niemniej z oczywistych względów nie będzie ona mogła mieć zastosowania do tych oszustw licznikowych, które zostaną popełnione do dnia wejścia w życie takiej ustawy” – wyjaśniają karniści z KIPK.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.