Satelity Starlink będą widoczne dziś na niebie nad Lublinem. Zobacz, kiedy je obserwować [DATA, GODZINA]

Gwiazdy na nocnym niebie
Gwiazdy na nocnym niebie | fot. pixabay

To niecodzienne zjawisko na nocnym niebie zawsze budzi zachwyt u obserwatorów. We wtorek, 10 października, na nocnym niebie będzie można obserwować kolejny przelot satelitów Starlink od firmy SpaceX należącej do Elona Muska. Kiedy i o której godzinie obserwować przelot Starlinków nad Lublinem? Sprawdź szczegóły poniżej.

Czym są Starlinki?

Starlinki to nazwa systemu satelitarnego dostępu do internetu, który jest rozwijany przez firmę SpaceX, należącą do Elona Muska. Głównym celem Starlink jest dostarczenie szerokopasmowego internetu na obszary, które są trudno dostępne za pomocą tradycyjnych usług internetowych, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odległych.

System Starlink składa się z tysięcy małych satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Te satelity tworzą rozbudowaną sieć, która ma umożliwić dostęp do internetu o dużej przepustowości na całym świecie. Dzięki niskiej orbicie satelitów, opóźnienie w transmisji danych jest znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych satelitów umieszczonych na wyższych orbitach.

Idea Starlink polega na tym, że użytkownicy otrzymują specjalne anteny naziemne, które komunikują się z satelitami w przestrzeni kosmicznej. Te anteny są zdolne do automatycznego śledzenia satelitów na niebie, zapewniając stałe połączenie internetowe. Starlink oferuje nadzieję na dostarczenie internetu tam, gdzie dostęp do szerokopasmowej infrastruktury jest ograniczony lub niemożliwy ze względu na warunki terenowe lub geograficzne.

System Starlink był testowany na różnych obszarach świata, a w miarę rozwoju projektu SpaceX planuje stopniowe uruchamianie usług komercyjnych dla klientów na całym świecie. Jednak warto zaznaczyć, że projekt ten wywołał również pewne kontrowersje i obawy związane z problemami ekologicznymi związanymi z rozmieszczaniem tak dużej liczby satelitów w przestrzeni kosmicznej oraz wpływem na obserwacje astronomiczne.

Starlinki nad Lublinem

Dzisiejszy przelot satelitów Starlink nad Polską jest efektem misji o numerze Starlink G7-4, składającej się z 21 satelitów, która wystartowała w poniedziałek, 9 października. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji go zobaczyć, będą mieli szansę podziwiać go we wtorek, 10 października.

Dzisiejszy przelot kosmicznego „pociągu” będzie można obserwować również z Lublina. Trasa satelit biegnąć będzie po zachodniej części nieboskłonu. Przelot satelitów Starlink nad Lublinem rozpocznie się we wtorek około 20:10, a satelity znikną 2 minuty później.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.