Sanepid ostrzega przed bąblowicą. Jak jej uniknąć?

berries 1854128 1280

Oprócz kleszczy, które przenoszą boreliozę i inne groźne choroby, możemy się również zarazić bąblowicą. Wiele osób nie wie nawet, że ją ma. Wystarczy zjeść nieumyte leśne owoce, na których osadził się groźny pasożyt.

 

Bąblowiec to jedna z odmian tasiemca, który działa w naszych organizmach podobnie jak nowotwór, czyli może doprowadzić nawet do śmierci. Tasiemiec przenosi się ze zwierząt na ludzi. W jaki sposób?

 

Bąblowicą możemy się nią zarazić m.in. poprzez spożycie nieumytych, leśnych owoców. To w nich jaja tasiemca uwalniane są z kałem zakażonych m.in. zakażonych tasiemcem lisów. Wraz z zakażonym kałem na runo leśne trafia śmiertelnie niebezpieczny pasożyt. Sanepid ostrzega jednak, że jaja tasiemca mogą być też na owocach pochodzących z plantacji.

 

Do zarażenia chorobą dochodzi w wyniku połknięcia jaj bąblowca, które m.in. znajdowały się na nieumytych owocach. Bąblowica często przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkiem.

 

Bąblowiec to bardzo groźny i agresywny pasożyt. Jego larwy umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

 

Jak uniknąć zakażenia bąblowicą?

Nie przestrzeganie zasad higieny, bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami i spożywanie niedogotowanej, niemytej, skażonej jajami tasiemca żywności (np. warzyw, owoców leśnych) stanowią czynniki ryzyka zakażenia. Owoce leśne czy warzywa należy przed jedzeniem umyć pod strumieniem ciepłej wody.

 

Osoby, które mają bezpośredni kontakt z potencjalnie zakażonymi zwierzętami powinny używać rękawic ochronnych. Po każdej wyprawie do lasu czy po grzybobraniu należy dokładnie umyć ręce.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.