Salmonella w filecie z kurczaka z Biedronki. GIS wycofuje mięso ze sprzedaży

Salmonella w filecie z kurczaka z Biedronki
Salmonella w filecie z kurczaka z Biedronki | fot. GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał jedną partię fileta z kurczaka ze względu na wykrycie w nim bakterii Salmonella Enteritidis. Filet z kurczaka można było kupić w sklepach Biedronka.

Salmonella w kurczaku z Biedronki

Inspekcja Weterynaryjna w wyniku działań urzędowych wykryła bakterię Salmonella Enteritidis w określonej poniżej partii produktu „Świeży filet z piersi kurczaka, Kraina Mięs”, który można było nabyć w sklepach Biedronka. Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. zablokowała sprzedaż produktu i wycofuje go z obrotu.

„Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy” – ostrzega GIS.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

Nazwa produktu: Świeży filet z piersi kurczaka, Kraina Mięs

Numer partii: 793921

Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021

Producent: Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o., ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04033902

Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn

Jak rozpoznać salmonellozę? Objawy zatrucia Salmonellą

Pierwsze objawy zatrucia Salmonellą, która prowadzi do choroby zwanej salmonellozą, mogą pojawić się od 6 do 72 godzin od spożycia zanieczyszczonego pokarmu. Najczęściej pojawia się wtedy:

  • biegunka,
  • mdłości i wymioty,
  • ból brzucha,
  • gorączka (do 39°C),
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • poczucie ogólnego rozbicia.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.