Saharyjski pył wkrótce dotrze nad Polskę. Brudne auta i okna

zachód słońca
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Zanieczyszczenia na oknach, dziwny osad na karoserii samochodu? Spokojnie, to saharyjski pył, który przemieszcza się nad Polską.

Kwiecień, to miesiąc w którym możemy zaobserwować największe transporty pyłu saharyjskiego do Europy. Jak informuje serwis dobrapogoda24.pl, już w sobotę (14.04) nad Tunezją znajdzie się centrum ośrodka niżowego zmierzającego obecnie znad Hiszpanii. W wyniki zwiększenia gradientu ciśnienia nasili się wiatr, który uniesie tony drobin piasku i skieruje je znad Afryki w kierunku Europy.

Pył saharyjski dotrze również do Polski. Jego obecność będziemy mogli zauważyć już po piątkowych opadach deszczu, które synoptycy przewidują m.in. w województwie lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim czy łódzkim. Zanieczyszczenie wynikające z obecności pyłu saharyjskiego doskonale będzie widać na karoseriach samochodów lub oknach mieszkań.

W miejscach, w których pojawi się pył saharyjski, podczas zachodu będzie można obserwować czerwone, wręcz „krwawe” Słońce. Charakterystyczny, krwistoczerwony kolor Słońca podczas występowania tego zjawiska jest skutkiem załamywania się światła na cząsteczkach pyłu, które następnie odbijają się w falach o większych długościach.

Jednak największy transport nad nasz kraj jest spodziewany około poniedziałku, 16 kwietnia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.