Są efekty miejskiego programu in-vitro w Lublinie. Na świat przyszło pierwsze dziecko

noworodek w szpitalu
Noworodek w szpitalu | fot. Adobe Stock

Z nowo narodzonego dziecka cieszy się pierwsza para, która skorzystała z dofinansowania zabiegu in-vitro w ramach programu organizowanego przez miasto Lublin. Kolejnych kilkanaście kobiet, u których wykonano procedury zapłodnienia pozaustrojowego, spodziewa się dziecka.

Miejski program in-vitro w Lublinie

W grudniu 2022 r. Rada Miasta Lublin zdecydowała o przyjęciu programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Lublina. Na realizację programu w latach 2023-2025 miasto przeznaczyło łączną kwotę 1,52 mln zł.

Program mógł jednak ruszyć dopiero po wyłonieniu podmiotów medycznych, które zajęły się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro. W konkursie miasto wybrało dwie kliniki z Lublina, a także jedną z Konopnicy.

Do końca stycznia 2024 r. zgłosiło się ponad 300 par, z których 250 otrzymały możliwość udziału w programie.

W Lublinie urodziło się pierwsze dziecko z miejskiego programu in vitro

Dobrą informację przekazał sam prezydenta Lublina Krzysztof Żuk.

„Pierwszy bobas przyszedł właśnie na świat dzięki lubelskiemu programowi in vitro. Gratulujemy dumnym rodzicom uroczego chłopca. Niech zdrowo rośnie w Lublinie” – napisał prezydent Lublina na Facebooku.

Adresatkami programu są kobiety w wieku 25-40 lat, które przeszły pozytywnie postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności. Program skierowano do par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, zamieszkujących na terenie Lublina od co najmniej 12 miesięcy (nadzień kwalifikacji do programu), a także rozliczających się z podatków w I lub III Urzędzie Skarbowym w Lublinie.

Pierwszeństwo w przystąpieniu do programu przysługuje kobietom, które zmagają się ze schorzeniami wymagających leczenia gonadotoksycznego, np. przy chorobie nowotworowej. Program daje więc szansę na zachowanie płodności również osobom, które borykają się z problemami chorób onkologicznych, a w przyszłości chciałyby mieć potomstwo.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.